Licensed to ASAJ - Organization License
                                      Hy-Tek's Meet Manager 21/04/2007 06:26 AM
                      XXII CARIFTA SWIMMING CHAMPIONSHIPS                      
                     APRIL 7-10, 2007 - KINGSTON, JAMAICA                      
                                    Results                                    
 
Event 27  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Spar Bottling Company Ltd.
     Carifta: * 2:15.31        2003 Arianna Vanerpool                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 John Williams, Kimberlee  12 Trinidad             2:24.37    2:17.58  
    1:07.17 1:10.41                                                
  2 Yearwood, Ashley          12 Bermuda              2:20.13    2:18.76  
    1:07.55 1:11.21                                                
  3 Marinette, Caroline       12 French Antilles      2:19.36    2:19.18  
    1:08.55 1:10.63                                                
  4 Cumberbatch, Janay        12 Barbados             2:21.67    2:21.72  
    1:08.56 1:13.16                                                
  5 Mande, Nowely             11 French Antilles      2:25.19    2:24.67  
    1:09.32 1:15.35                                                
  6 Deveaux, Bria I           12 Bahamas              2:25.30    2:24.87  
    1:09.38 1:15.49                                                
  7 Hopkins, Morgan           12 Bermuda              2:25.45    2:25.26  
    1:10.41 1:14.85                                                
  8 Noel, Ayesha              12 Grenada              2:25.56    2:25.86  
    1:09.97 1:15.89                                                
 
Event 28  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Spar Bottling Company Ltd.
     Carifta: * 2:09.33  08/04/2007 Valy Pelagie, FRENCH ANTILLES-             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Pelagie, Valy             12 French Antilles      2:16.92    2:09.33* 
    1:03.47 1:05.86                                                
  2 Geran, Laurent            12 French Antilles      2:20.04    2:09.52  
    1:03.49 1:06.03                                                
  3 Baptiste, Kareem          12 Trinidad             2:23.85    2:18.30  
    1:05.88 1:12.42                                                
  4 Lowe, Matthew D           12 Bahamas              2:21.18    2:18.91  
    1:07.46 1:11.45                                                
  5 Bakhuis, Derrick          12 Neth. Antilles       2:23.10    2:20.90  
    1:07.78 1:13.12                                                
  6 Mays, Bryson              12 Virgin Islands       2:23.49    2:21.00  
    1:08.34 1:12.66                                                
  7 Patterson, Nicholas       12 Bermuda              2:21.56    2:21.26  
    1:07.40 1:13.86                                                
  8 Bruney, Camron K          12 Bahamas              2:23.79    2:27.12  
    1:10.65 1:16.47                                                
 
Event 29  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Sports Development Foundation
     Carifta: * 2:09.74  08/04/2007 McKayla M Lightbourn, BAHAMAS-             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Lightbourn, McKayla M     14 Bahamas              2:15.28    2:09.74* 
    1:03.03 1:06.71                                                
  2 Eginer, Camille           14 French Antilles      2:17.70    2:13.40  
    1:04.68 1:08.72                                                
  3 Rahael, Samantha          14 Trinidad             2:18.24    2:13.62  
    1:05.18 1:08.44                                                
  4 HO, Victoria              13 Jamaica              2:19.47    2:15.45  
    1:05.78 1:09.67                                                
  5 Fenasse, Allison          14 French Antilles      2:21.78    2:16.30  
    1:03.97 1:12.33                                                
  6 van der Jagt, Karlene     13 Suriname             2:21.87    2:19.45  
    1:07.62 1:11.83                                                
  7 Yearwood, Nicole          14 Bermuda              2:19.55    2:21.19  
    1:07.03 1:14.16                                                
  8 Myles, Stephanie          14 Bermuda              2:20.54    2:23.80  
    1:08.30 1:15.50                                                
 
Event 30  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Sports Development Foundation
     Carifta: * 1:57.62        2003 Shaune Fraser                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Bourelly, Lorys           14 French Antilles      2:03.66    2:01.47  
      58.80 1:02.67                                                
  2 Marchena, Gregory         14 Neth. Antilles       2:04.57    2:02.15  
      59.01 1:03.14                                                
  3 Regent, Vince             13 French Antilles      2:04.86    2:02.58  
      59.32 1:03.26                                                
  4 Groters Bransford, Derek  14 Aruba                2:02.12    2:02.79  
      58.03 1:04.76                                                
  5 Babb, Justin              14 Barbados             2:05.40    2:04.71  
    1:00.10 1:04.61                                                
  6 Graham, Richard           14 Jamaica              2:05.97    2:06.01  
    1:00.73 1:05.28                                                
  7 Sowma, Said               14 Suriname             2:06.82    2:08.51  
    1:01.16 1:07.35                                                
  8 Homer, Christian          14 Trinidad             2:07.71    2:12.22  
    1:01.57 1:10.65                                                
 
Event 31  Girls 15-17 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: CVM Television Ltd.
     Carifta: * 2:03.72        2000 Janelle Atkinson                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Vanderpool-Wallace, Aria  16 Bahamas              2:13.35    2:07.15  
    1:01.75 1:05.40                                                
  2 Moodie, Natasha           16 Jamaica              2:12.29    2:11.13  
    1:02.03 1:09.10                                                
  3 Lightbourne, Alicia D     16 Bahamas              2:16.23    2:13.10  
    1:04.46 1:08.64                                                
  4 Tomascik, Brigitte        17 Cayman               2:15.34    2:16.62  
    1:05.56 1:11.06                                                
  5 Bordelais, Maina          16 French Antilles      2:19.03    2:17.90  
    1:05.98 1:11.92                                                
  6 Gardner, Eleanor          15 Bermuda              2:15.07    2:18.84  
    1:04.08 1:14.76                                                
  7 Myrvang, Annie            15 Virgin Islands       2:21.02    2:19.88  
    1:07.54 1:12.34                                                
  8 Loescher, Lara            16 Bermuda              2:21.22    2:21.95  
    1:06.51 1:15.44                                                
 
Event 32  Boys 15-17 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: CVM Television Ltd.
     Carifta: * 1:53.57        2000 Damian Alleyne                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Whitehurst, Branden       17 Virgin Islands       1:58.23    1:55.22  
      56.06   59.16                                                
  2 Van Der Vaart, Micky      17 Aruba                2:00.57    1:56.86  
      56.64 1:00.22                                                
  3 Fraser, Brett M           17 Cayman               2:02.38    1:58.62  
      57.56 1:01.06                                                
  4 Pelagie, Nosy             15 French Antilles      2:00.61    2:00.32  
      57.90 1:02.42                                                
  5 Bradley, John R           15 Bahamas              2:01.23    2:00.50  
      58.37 1:02.13                                                
  6 Nelthropp, Ryan           17 Virgin Islands       2:03.34    2:01.27  
      58.44 1:02.83                                                
  7 Chery, Jean Christophe    15 French Antilles      2:04.10    2:01.47  
      58.53 1:02.94                                                
  8 Wong, Jonathan            17 Jamaica              2:02.70    2:01.52  
      58.10 1:03.42                                                
 
Event 33  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: RST Industries Ltd.
     Carifta: * 30.50  08/04/2007 Kimberlee John Williams, TRINIDAD-           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 John Williams, Kimberlee  12 Trinidad               31.42      30.50* 
  2 Nangle, Kendese           12 Jamaica                30.80      31.04  
  3 Albury, Maya K            12 Bahamas                31.31      31.63  
  4 Hall, Raynae              12 Jamaica                31.98      31.95  
  5 McQuilkin, Alana          12 St. Lucia              32.72      32.69  
  6 Yearwood, Ashley          12 Bermuda                32.66      33.08  
  7 Padmore, Zhane            12 Barbados               33.33      33.84  
  8 Moss, Berchadette P       11 Bahamas                33.61      34.18  
 
Event 34  Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: RST Industries Ltd.
     Carifta: * 28.44  08/04/2007 Evante E Gibson, BAHAMAS-                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Evante E          12 Bahamas                28.92      28.44* 
  2 Ravin, Jordan             12 French Antilles        28.95      28.96  
  3 Coard, Nicolas            12 Grenada                31.00      31.38  
  3 Moss, T'Auren J           11 Bahamas                31.25      31.38  
  5 Boland, Xavier            12 Jamaica                31.48      31.48  
  6 Amatngalim, Haneef        12 Suriname               31.34      31.69  
  7 Baptiste, Kareem          12 Trinidad               31.75      32.02  
  8 Powell, Dominic           12 Jamaica                32.02      32.08  
 
Event 35  Girls 13-14 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: * 30.35  07/04/2006 Nishani Cicilson, SUR                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Cherelle        14 Trinidad               30.86      30.74  
  2 Gellineau, Chelsea        13 Barbados               31.19      30.96  
  3 Butler, Ashley J          14 Bahamas                31.08      31.10  
  4 Talazac, Manon            14 French Antilles        31.09      31.40  
  5 Rahael, Samantha          14 Trinidad               31.48      31.47  
  6 Culmer, Kadesha K         14 Bahamas                31.51      31.48  
  7 Letang, Maria Elena       13 French Antilles        32.33      32.77  
  8 Chin, Nicole              14 Jamaica                32.26      33.06  
 
Event 36  Boys 13-14 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: * 25.66  08/04/2007 Cadell Lyons, TRINIDAD-                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Lyons, Cadell             14 Trinidad               26.27      25.66* 
  2 Homer, Christian          14 Trinidad               27.61      26.39  
  3 Metella, Mehdy            14 French Antilles        26.84      26.95  
  4 Adams, Jason Y            14 Jamaica                27.34      27.41  
  5 Marchena, Gregory         14 Neth. Antilles         28.30      28.54  
  6 Babb, Justin              14 Barbados               29.06      28.97  
  7 Wayne, Christian          13 St. Lucia              28.62      29.04  
 -- Saakie, Ziame             14 Suriname               28.61         DQ  
 
Event 37  Girls 15-17 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Tastee Ltd.
     Carifta: * 29.07  08/04/2007 Arianna F Vanderpool-Wallace, BAHAMAS-       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Vanderpool-Wallace, Aria  16 Bahamas                29.46      29.07* 
  2 Watson, Marsha            17 Barbados               29.85      29.54  
  3 Dawson, Dominique         15 Jamaica                30.54      29.95  
  4 Cicilson, Nishani         15 Suriname               30.46      30.03  
  5 Isenia, Nilshaira         17 Neth. Antilles         30.44      30.13  
  6 Collymore, Kimba          17 Trinidad               30.23      30.22  
  7 Lightbourne, Teisha G     17 Bahamas                30.81      30.83  
  8 Harcrow, Lauren           15 Virgin Islands         30.74      31.73  
 
Event 38  Boys 15-17 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: Tastee Ltd.
     Carifta: * 25.16  08/04/2007 Vereance E Burrows, BAHAMAS-                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Burrows, Vereance E       17 Bahamas                25.16      25.39  
  2 Hamilton, Brad A          17 Jamaica                26.60      26.19  
  3 Gregoire, Jarryd          17 Trinidad               26.87      26.78  
  4 Davelaar, Rodion          16 Neth. Antilles         26.87      26.82  
  5 Seymour, Denaj R          17 Bahamas                26.64      26.93  
  6 Renard, Cedric            15 French Antilles        27.21      27.11  
  7 Romany, Walter            15 Trinidad               27.21      27.26  
  8 Tjon Lim Sang, Allard     15 Suriname               27.43      27.37  
 
Event 39  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Pepsi-Cola  Jamaica
     Carifta: * 1:11.17  08/04/2007 Kendese Nangle, JAMAICA-                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Nangle, Kendese           12 Jamaica              1:13.14    1:11.17* 
  2 Thornhill, Khadija        12 Trinidad             1:14.98    1:13.65  
  3 Chong, Ashley             12 Suriname             1:16.29    1:14.27  
  4 Saunders, Je'Nae K        12 Bahamas              1:16.81    1:14.54  
  5 Kenny, Brittany           12 Jamaica              1:17.27    1:15.30  
  6 Erin, Coraline            11 French Antilles      1:17.46    1:16.16  
  7 Butler, Lara              12 Cayman               1:16.75    1:16.28  
  8 Rose, Lee-Ann             12 Barbados             1:17.58    1:18.48  
 
Event 40  Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Pepsi-Cola Jamaica
     Carifta: * 1:07.00        1995 Matthew Houillier                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Gemerts, Glenn            12 Suriname             1:09.10    1:08.28  
  2 Pelagie, Valy             12 French Antilles      1:11.93    1:10.50  
  3 Ravin, Jordan             12 French Antilles      1:13.99    1:12.02  
  4 Coard, Nicolas            12 Grenada              1:13.95    1:12.19  
  5 DE LA Rosa, Moriba        12 Trinidad             1:15.69    1:12.91  
  6 Mays, Bryson              12 Virgin Islands       1:16.68    1:14.92  
  7 Moss, T'Auren J           11 Bahamas              1:16.20    1:17.53  
  8 Amatngalim, Haneef        12 Suriname             1:16.44    1:19.10  
 
Event 41  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Xsomo International Ltd.
     Carifta: * 1:07.68        1995 Sangeeta Puri                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Lightbourn, McKayla M     14 Bahamas              1:11.19    1:08.00  
  2 Fenasse, Allison          14 French Antilles      1:13.00    1:11.70  
  3 Domaso, Chandel           14 Suriname             1:13.25    1:12.15  
  4 Theodora, Karlene         13 Neth. Antilles       1:14.63    1:13.20  
  5 Butler, Ashley J          14 Bahamas              1:14.75    1:13.93  
  6 Labon, Claude-Emmanuelle  14 French Antilles      1:15.34    1:14.75  
  7 Yearwood, Nicole          14 Bermuda              1:14.31    1:14.99  
  8 Heyliger, Rebecca         14 Bermuda              1:14.56    1:15.46  
 
Event 42  Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: Xsomo International Ltd.
     Carifta: * 1:01.95        2001 Nicholas Neckles                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Homer, Christian          14 Trinidad             1:06.38    1:02.07  
  2 Lyons, Cadell             14 Trinidad             1:08.63    1:05.60  
  3 Adams, Jason Y            14 Jamaica              1:07.97    1:06.21  
  4 Metella, Mehdy            14 French Antilles      1:08.39    1:07.31  
  5 Brown, Stefan A           14 Jamaica              1:08.50    1:08.50  
  6 Martis, Jourdy            13 Neth. Antilles       1:09.11    1:09.31  
  7 Roberts, Mancer B         13 Bahamas              1:09.66    1:09.73  
  8 Wayne, Christian          13 St. Lucia            1:10.14    1:10.61  
 
Event 43  Girls 15-17 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: General Paintings Ltd.
     Carifta: * 1:07.28        1996 Lydia Gordon                               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher-Wells, Meg         15 Cayman               1:11.48    1:09.84  
  2 Marinette, Joanna         15 French Antilles      1:11.88    1:10.11  
  3 Weech, Ariel T            15 Bahamas              1:11.61    1:11.17  
  4 Cicilson, Nishani         15 Suriname             1:14.08    1:12.59  
  5 Stewart, Brittany         16 Trinidad             1:14.25    1:13.19  
  6 Dupros, Maily             15 French Antilles      1:13.29    1:13.37  
  7 Harcrow, Lauren           15 Virgin Islands       1:12.84    1:13.62  
  8 Farquharson, Tamari       17 Jamaica              1:14.61    1:15.01  
 
Event 44  Boys 15-17 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: General Paintings ltd.
     Carifta: * 58.70  20/04/2003 Andrew MACKAY                                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Fraser, Brett M           17 Cayman               1:04.13      59.89  
  2 Lombion, Cedric           16 French Antilles      1:02.68    1:02.87  
  3 Boerenveen, Jair          16 Suriname             1:04.71    1:03.20  
  4 Thomson, Nick             15 Bermuda              1:04.04    1:04.75  
  5 Edwards, Anthony          16 Trinidad             1:05.22    1:04.82  
  6 Nelthropp, Ryan           17 Virgin Islands       1:04.99    1:04.90  
  7 Vialet, Jemille           15 Virgin Islands       1:05.90    1:04.91  
  8 Saunders, JeVaughn K      17 Bahamas              1:05.40    1:08.13  
 
Event 45  Girls 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Sponsor: CVM Television Ltd.
     Carifta: * 5:35.22  01/04/2005 McKayla Lightbourn, BAHAMAS-               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deveaux, Bria I           12 Bahamas              5:48.43    5:38.70  
    1:17.53 1:28.66 1:37.25 1:15.26                                
  2 Saunders, Je'Nae K        12 Bahamas              5:58.17    5:41.85  
    1:18.28 1:31.68 1:37.15 1:14.74                                
  3 John Williams, Kimberlee  12 Trinidad                  NT    5:45.75  
    1:15.22 1:30.80 1:45.86 1:13.87                                
  4 Darmohoetomo, Dewi        12 Suriname             5:45.12    5:48.03  
    1:15.67 1:28.20 1:41.88 1:22.28                                
  5 Butler, Lara              12 Cayman               6:12.30    5:49.52  
    1:24.59 1:26.63 1:40.46 1:17.84                                
  6 Royal-Eatmon, Alexia      12 Jamaica              6:00.82    5:49.76  
    1:17.36 1:32.04 1:43.11 1:17.25                                
  7 Hopkins, Morgan           12 Bermuda              6:05.16    5:51.58  
    1:25.70 1:32.43 1:37.69 1:15.76                                
  8 Kenny, Brittany           12 Jamaica              6:06.02    5:52.00  
    1:23.63 1:28.39 1:43.88 1:16.10                                
  9 Carmigniani, Thalie       12 French Antilles      5:53.05    5:57.34  
    1:23.14 1:30.68 1:44.21 1:19.31                                
 10 Shum, Amanda              12 Cayman               6:17.46    6:14.99  
    1:30.09 1:34.31 1:45.44 1:25.15                                
 
Event 46  Boys 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Sponsor: CVM Television Ltd.
     Carifta: * 5:12.71  08/04/2007 Laurent Geran, FRENCH ANTILLES-            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geran, Laurent            12 French Antilles      5:30.18    5:12.71* 
    1:09.80 1:19.65 1:32.48 1:10.78                                
  2 Gibson, Evante E          12 Bahamas              5:35.91    5:24.69  
    1:10.15 1:26.18 1:34.01 1:14.35                                
  3 Lowe, Matthew D           12 Bahamas              5:39.53    5:34.65  
    1:14.29 1:24.18 1:42.79 1:13.39                                
  4 Mays, Bryson              12 Virgin Islands       6:36.53    5:35.17  
    1:16.73 1:26.12 1:36.52 1:15.80                                
  5 Celestine, Wilheim        12 French Antilles      5:46.19    5:41.69  
    1:17.52 1:32.85 1:36.38 1:14.94                                
  6 Barnwell, Jake            12 Virgin Islands       6:07.79    5:55.81  
    1:28.34 1:31.75 1:36.61 1:19.11                                
  7 DE LA Rosa, Moriba        12 Trinidad             5:50.01    5:57.65  
    1:22.80 1:26.06 1:52.27 1:16.52                                
  8 Changar, Joshua           11 Trinidad                  NT    5:58.62  
    1:24.40 1:36.88 1:40.64 1:16.70                                
  9 Eccles, Sai               12 Cayman               6:37.71    6:00.37  
    1:20.36 1:32.01 1:49.70 1:18.30                                
 10 Powell, Dominic           12 Jamaica              6:08.73    6:08.82  
    1:20.48 1:37.59 1:49.33 1:21.42                                
 11 McCallum, Alex J          12 Cayman               6:55.75    6:17.49  
    1:34.69 1:30.86 1:52.81 1:19.13                                
 12 Millwood, David           12 Jamaica              6:43.72    6:24.59  
    1:23.77 1:36.93 2:01.00 1:22.89                                
 -- Patterson, Nicholas       12 Bermuda              5:56.29         DQ  
    1:17.72 1:36.72 1:47.10 1:14.15                                
 
Event 47  Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Sponsor: B-H Paints (W.I.) Ltd.
     Carifta: * 5:00.35  08/04/2007 McKayla M Lightbourn, BAHAMAS-             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lightbourn, McKayla M     14 Bahamas              5:09.44    5:00.35* 
    1:08.27 1:17.00 1:25.24 1:09.84                                
  2 Rahael, Samantha          14 Trinidad             5:30.13    5:28.39  
    1:14.36 1:27.19 1:34.83 1:12.01                                
  3 HO, Victoria              13 Jamaica              5:40.57    5:33.83  
    1:19.86 1:24.17 1:38.21 1:11.59                                
  4 Cabrera, Lani             13 Barbados             5:38.21    5:33.95  
    1:17.85 1:26.26 1:38.70 1:11.14                                
  5 Talazac, Manon            14 French Antilles      5:43.45    5:34.62  
    1:15.81 1:29.68 1:35.24 1:13.89                                
  6 Phillip, Kadeja           13 Trinidad                  NT    5:40.03  
    1:17.83 1:28.64 1:36.73 1:16.83                                
  7 Myles, Stephanie          14 Bermuda              5:45.97    5:43.11  
    1:21.63 1:32.14 1:36.72 1:12.62                                
  8 van der Jagt, Karlene     13 Suriname             5:38.63    5:43.60  
    1:16.56 1:30.95 1:42.28 1:13.81                                
  9 Flowers, Summer L         14 Cayman               6:11.89    5:51.02  
    1:28.10 1:29.59 1:40.18 1:13.15                                
 10 Chin, Nicole              14 Jamaica              5:53.91    5:51.95  
    1:18.44 1:32.52 1:47.14 1:13.85                                
 11 Moss, Shaunte J           13 Bahamas              6:13.85    6:01.12  
    1:21.91 1:39.16 1:39.75 1:20.30                                
 12 Hurtado, Nohely           14 Neth. Antilles       5:45.11    6:02.62  
    1:22.86 1:35.05 1:42.10 1:22.61                                
 13 Fluonia, Zianni           14 Neth. Antilles       6:03.48    6:08.75  
    1:24.83 1:28.00 1:53.70 1:22.22                                
 14 Bain, Ariana              13 Cayman               6:19.72    6:19.33  
    1:30.96 1:40.60 1:45.56 1:22.21                                
 
Event 48  Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Sponsor: B-H Paints (W.I.) Ltd.
     Carifta: * 4:44.89        2003 Shaune Fraser                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Homer, Christian          14 Trinidad             4:51.37    4:52.53  
    1:02.75 1:15.99 1:25.16 1:08.63                                
  2 Walter, Dominic           14 Jamaica              5:08.85    5:04.29  
    1:07.51 1:19.04 1:31.97 1:05.77                                
  3 Estasse, Theo             14 French Antilles      5:02.43    5:04.58  
    1:07.34 1:19.08 1:28.78 1:09.38                                
  4 Sowma, Said               14 Suriname             5:11.41    5:10.74  
    1:05.46 1:19.07 1:36.05 1:10.16                                
  5 Forte, Brian              14 Jamaica              5:16.40    5:12.92  
    1:09.78 1:20.39 1:34.54 1:08.21                                
  6 Thompson, Brent S         14 Bahamas              5:26.52    5:13.95  
    1:10.76 1:24.79 1:29.44 1:08.96                                
  7 Martis, Jourdy            13 Neth. Antilles       5:21.03    5:19.92  
    1:11.21 1:24.87 1:33.57 1:10.27                                
  8 Buffong, Christopher      14 Trinidad             5:17.61    5:20.19  
    1:09.11 1:21.86 1:37.24 1:11.98                                
  9 Roberts, Mancer B         13 Bahamas              5:47.92    5:37.67  
    1:19.14 1:23.17 1:39.78 1:15.58                                
 10 Groome, Seiji             13 Cayman               6:09.81    5:38.40  
    1:18.31 1:29.95 1:35.24 1:14.90                                
 11 Myrie, Zack A             14 Cayman               6:37.56    5:58.69  
    1:22.00 1:25.61 1:51.24 1:19.84                                
 -- Pedurand, Ganesh          14 French Antilles      4:56.67         DQ  
    1:06.49 1:16.87 1:23.64 1:09.02                                
 -- Geerman, Mitchell         14 Aruba                5:15.80         DQ  
    1:07.87 1:24.34 1:36.09 1:13.27                                
 
Event 49  Girls 15-17 400 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: * 5:14.31  08/04/2007 Meg Fisher-Wells, CAYMAN-                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher-Wells, Meg         15 Cayman               5:16.29    5:14.31* 
    1:10.74 1:21.54 1:32.19 1:09.84                                
  2 Vanderpool-Wallace, Aria  16 Bahamas              5:49.25    5:20.05  
    1:08.16 1:24.84 1:33.94 1:13.11                                
  3 Collymore, Kimba          17 Trinidad             5:28.29    5:25.19  
    1:10.25 1:27.96 1:31.10 1:15.88                                
  4 Lightbourne, Alicia D     16 Bahamas              5:27.77    5:28.85  
    1:16.35 1:28.97 1:29.00 1:14.53                                
  5 Fraser, Adrienne          15 Aruba                5:30.17    5:31.90  
    1:18.71 1:25.42 1:34.17 1:13.60                                
  6 Myrvang, Annie            15 Virgin Islands       5:30.10    5:36.09  
    1:14.25 1:29.24 1:38.78 1:13.82                                
  7 Watson, Marsha            17 Barbados             5:35.88    5:36.28  
    1:10.44 1:29.88 1:43.10 1:12.86                                
  8 Dawson, Dominique         15 Jamaica                   NT    5:45.27  
    1:13.42 1:27.51 1:49.84 1:14.50                                
  9 LA Pierre, Nathania       15 Trinidad             5:37.61    5:45.93  
    1:14.78 1:28.15 1:41.23 1:21.77                                
 10 Watler, Carolina A        15 Cayman               5:53.60    5:51.38  
    1:18.73 1:34.50 1:38.28 1:19.87                                
 11 Tell, Jehann              15 French Antilles      5:51.91    5:53.26  
    1:20.45 1:29.53 1:46.96 1:16.32                                
 12 Downs, Lanesa             15 Jamaica              6:13.22    6:13.47  
    1:22.12 1:34.92 1:48.47 1:27.96                                
 
Event 50  Boys 15-17 400 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: * 4:31.95        2004 Bradley Ally                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitehurst, Branden       17 Virgin Islands       4:48.88    4:44.89  
    1:02.72 1:12.22 1:25.18 1:04.77                                
  2 Fraser, Brett M           17 Cayman                    NT    4:50.74  
    1:05.44 1:12.45 1:27.97 1:04.88                                
  3 Rombough, Joel P          16 Cayman               4:59.01    4:53.28  
    1:05.59 1:17.43 1:22.62 1:07.64                                
  4 Hamilton, Brad A          17 Jamaica              5:01.42    4:59.49  
    1:01.44 1:21.81 1:27.45 1:08.79                                
  5 Sankar, Joel              16 Trinidad             4:54.34    4:59.89  
    1:06.15 1:17.97 1:27.69 1:08.08                                
  6 Bouchaut, Jean-Yann       15 French Antilles      5:11.62    5:04.87  
    1:05.39 1:17.89 1:32.82 1:08.77                                
  7 Walton, Ramon             15 Jamaica              5:05.76    5:07.78  
    1:06.34 1:18.96 1:32.49 1:09.99                                
  8 Saunders, JeVaughn K      17 Bahamas              5:13.15    5:09.81  
    1:09.39 1:22.22 1:31.16 1:07.04                                
  9 Baron, Yohann             15 French Antilles      5:21.59    5:10.14  
    1:09.60 1:17.15 1:36.82 1:06.57                                
 10 Hanna, David J            17 Bahamas              5:23.21    5:18.81  
    1:08.27 1:22.95 1:36.88 1:10.71                                
 11 Augier, Jean Luc          17 St. Lucia            5:50.47    5:32.90  
    1:10.99 1:27.95 1:39.93 1:14.03                                
 -- Forsythe, Vaughn          17 Barbados             5:07.98         DQ  
    1:05.44 1:27.94 1:32.57 1:12.87                                
 -- Gregoire, Jarryd          17 Trinidad             4:51.50         DQ  
    1:05.78 1:19.27 1:35.86 1:03.71                                
 
Event 51  Girls 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Sponsor: Sports Development Foundation
     Carifta: * 4:52.00        2002 Jamaica                                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jamaica  'A'                                      5:04.13    4:58.67  
     1) Kenny, Brittany 12              2) Nangle, Kendese 12             
     3) Hall, Raynae 12                 4) Royal-Eatmon, Alexia 12        
     1:16.37  1:23.96  1:12.08  1:06.26                                    
  2 Bahamas  'A'                                      5:01.00    5:01.06  
     1) Deveaux, Bria I 12              2) Saunders, Je'Nae K 12          
     3) Albury, Maya K 12               4) Musgrove, Shonae W 12          
     1:20.27  1:19.91  1:13.20  1:07.68                                    
  3 Barbados  'A'                                     5:07.16    5:02.96  
     1) Rose, Lee-Ann 12                2) Gollop, Sadio 12               
     3) Padmore, Zhane 12               4) Cumberbatch, Janay 12          
     1:17.91  1:26.52  1:14.05  1:04.48                                    
  4 Antilles Guyane Francaise  'A'                    5:09.93    5:05.51  
     1) Phemius, Ophelie 11             2) Nicol, Caroline 12             
     3) Erin, Coraline 11               4) Marinette, Caroline 12         
     1:17.57  1:26.59  1:15.32  1:06.03                                    
  5 Trinidad and Tobago  'A'                          5:09.99    5:05.99  
     1) Thornhill, Khadija 12           2) Hinds, Ruisa 12                
     3) John Williams, Kimberlee 12     4) Lyons, Cardesha 12             
     1:16.34  1:30.11  1:08.61  1:10.93                                    
  6 Suriname  'A'                                     5:08.66    5:15.02  
     1) Chong, Ashley 12                2) Leter, Evita 11                
     3) Darmohoetomo, Dewi 12           4)                                
     1:17.86  1:26.48  1:21.21  1:09.47                                    
  7 Antillas Holandesas  'A'                          5:08.62    5:33.15  
     1) Palm De, Stephanie 12           2) Silvanie, Islely 12            
     3) Thomas, Mirre 11                4) Severina, Ginonne 11           
     1:22.40  1:29.69  1:26.94  1:14.12                                    
 -- Cayman Islands  'A'                               5:49.45         DQ  
     1) Butler, Lara 12                 2) Shum, Amanda 12                
     3) Drummond, Abi 12                4) Myrie, Amber 11                
                                2:35.39                                    
 
Event 52  Boys 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Sponsor: Sports Development Foundation
     Carifta: * 4:41.49  08/04/2007 Antilles Guyane Francaise, FRENCH ANTILLES-
                         V Pelagie, M Jolo, L Geran, J Ravin               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Antilles Guyane Francaise  'A'                    4:44.18    4:41.49* 
     1) Pelagie, Valy 12                2) Jolo, Medhy 12                 
     3) Geran, Laurent 12               4) Ravin, Jordan 12               
     1:10.76  1:22.23  1:08.08  1:00.42                                    
  2 Bahamas  'A'                                      5:00.40    4:48.76  
     1) Moss, T'Auren J 11              2) Gibson, Evante E 12            
     3) Lowe, Matthew D 12              4) Morley, Laron K 12             
     1:16.57  1:14.72  1:11.59  1:05.88                                    
  3 Trinidad and Tobago  'A'                          4:53.76    4:58.03  
     1) DE LA Rosa, Moriba 12           2) Changar, Joshua 11             
     3) Baptiste, Kareem 12             4) Boisson, Keegan 11             
                       1:11.64  1:04.00                                    
  4 Jamaica  'A'                                      5:18.84    4:59.77  
     1) James, Shaun 12                 2) Boland, Xavier 12              
     3) Powell, Dominic 12              4) Graham, Brian 12               
     1:21.00  1:19.38  1:13.56  1:05.83                                    
  5 Cayman Islands  'A'                               5:45.09    5:28.96  
     1) McCallum, Alex J 12             2) Bain, Joshua 12                
     3) Eccles, Sai 12                  4) Butler, Geoffrey 11            
     1:20.50  1:36.32  1:17.84  1:14.30                                    
 
Event 53  Girls 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Sponsor: TYR Sport Inc.
     Carifta: * 4:44.84  08/04/2007 Bahamas, BAHAMAS-                          
                         M LIGHTBOURN, S MOSS, K CULMER, A BUTLER          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bahamas  'A'                                      4:48.55    4:44.84* 
     1) Lightbourn, McKayla M 14        2) Moss, Shaunte J 13             
     3) Culmer, Kadesha K 14            4) Butler, Ashley J 14            
     1:09.49  1:21.49  1:11.97  1:01.89                                    
  2 Trinidad and Tobago  'A'                          4:43.06    4:51.52  
     1) Phillip, Kadeja 13              2) Thompson, Cherelle 14          
     3) Rahael, Samantha 14             4) Maxwell, Laverne 13            
                       1:20.89  2:15.53                                    
  3 Antilles Guyane Francaise  'A'                    4:51.26    4:53.80  
     1) Fenasse, Allison 14             2) Labon, Claude-Emmanuelle 14    
     3) Talazac, Manon 14               4) Eginer, Camille 14             
     1:14.82  1:26.94  1:10.18  1:01.86                                    
  4 Suriname  'A'                                     4:57.17    4:59.74  
     1) Domaso, Chandel 14              2) Pigot, Chinyére 13             
     3) van der Jagt, Karlene 13        4) Schuitemaker, Faye 13          
     1:14.04  1:19.16  1:17.35  1:09.19                                    
  5 Jamaica  'A'                                      5:01.18    5:00.14  
     1) HO, Victoria 13                 2) Hunter, Simone 14              
     3) Chin, Nicole 14                 4) McMaster, Lorrian 14           
     1:14.75  1:23.92  1:12.58  1:08.89                                    
  6 Antillas Holandesas  'A'                          4:57.01    5:02.94  
     1) Theodora, Karlene 13            2) Hurtado, Nohely 14             
     3) Alexander, Kaia 14              4) Fluonia, Zianni 14             
     1:14.69  1:28.84  1:12.64  1:06.77                                    
  7 Bermuda  'A'                                      5:03.39    5:06.10  
     1) Heyliger, Rebecca 14            2) Myles, Stephanie 14            
     3) Yearwood, Nicole 14             4) Petty, Rachael 13              
     1:16.83  1:29.64  1:13.02  1:06.61                                    
  8 Barbados  'A'                                     5:19.33    5:15.59  
     1) Gellineau, Chelsea 13           2) Dowell, Michelle 14            
     3) Cabrera, Lani 13                4) Clarke, Danielle 13            
     1:18.98  1:31.06  1:19.21  1:06.34                                    
 
Event 54  Boys 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Sponsor: TYR Sports Inc.
     Carifta: * 4:12.98  07/04/2006 French Antilles, AGH                       
                         J Bouchaut, G Pedurand, C Renard, N Pelagie       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Antilles Guyane Francaise  'A'                    4:14.21    4:14.26  
     1) Pedurand, Ganesh 14             2) Estasse, Theo 14               
     3) Metella, Mehdy 14               4) Bourelly, Lorys 14             
     1:03.98  1:15.57    59.63    55.08                                    
  2 Trinidad and Tobago  'A'                          4:12.28    4:15.35  
     1) Homer, Christian 14             2) Rigues, Ryan 14                
     3) Lyons, Cadell 14                4) Buffong, Christopher 14        
     1:02.70  1:12.97  1:00.07    59.61                                    
  3 Jamaica  'A'                                      4:30.19    4:28.48  
     1) Brown, Stefan A 14              2) Adams, Jason Y 14              
     3) Walter, Dominic 14              4) Graham, Richard 14             
     1:09.20  1:15.69  1:05.90    57.69                                    
  4 Antillas Holandesas  'A'                          4:24.15    4:32.54  
     1) Martis, Jourdy 13               2) Seferina, Gilian 13            
     3) Winklaar, Fiorgean 13           4) Marchena, Gregory 14           
     1:09.86  1:18.29  1:08.46    55.93                                    
  5 Suriname  'A'                                     4:33.98    4:34.01  
     1) Sowma, Said 14                  2) Blokland, Jair 13              
     3) Saakie, Ziame 14                4) Redmond, Shelemaih 14          
     1:08.59  1:20.12  1:04.50  1:00.80                                    
  6 Bahamas  'A'                                      4:47.29    4:36.70  
     1) Roberts, Mancer B 13            2) Thompson, Brent S 14           
     3) Moss, Armando N 14              4) McIntosh, Delano D 13          
     1:10.16  1:14.88  1:10.78  1:00.88                                    
 
Event 55  Girls 15-17 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     Carifta: * 4:31.49  08/04/2007 Bahamas, BAHAMAS-                          
                         WEECH, LIGHTBOURNE, VANDERPOOL-WALLACE, LIGHTBOURN
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bahamas  'A'                                      4:33.88    4:31.49* 
     1) Weech, Ariel T 15               2) Lightbourne, Alicia D 16       
     3) Vanderpool-Wallace, Arianna F 1 4) Lightbourne, Teisha G 17       
     1:10.72  1:15.21  1:04.70  1:00.86                                    
  2 Jamaica  'A'                                      4:39.65    4:46.12  
     1) Farquharson, Tamari 17          2) Moodie, Natasha 16             
     3) Dawson, Dominique 15            4) McKenzie, Doniesha 16          
     1:15.43  1:19.34  1:08.68  1:02.67                                    
  3 Trinidad and Tobago  'A'                          4:40.70    4:46.54  
     1) Stewart, Brittany 16            2) Collymore, Kimba 17            
     3) LA Pierre, Nathania 15          4) Thornhill, Janine K 16         
     1:14.20  1:15.23  1:12.84  1:04.27                                    
  4 Antilles Guyane Francaise  'A'                    4:48.94    4:52.73  
     1) Marinette, Joanna 15            2) Tell, Jehann 15                
     3) Moreau, Laura 17                4) Bordelais, Maina 16            
     1:10.56  1:28.55  1:10.72  1:02.90                                    
  5 Cayman Islands  'A'                               5:03.80    5:00.47  
     1) Fisher-Wells, Meg 15            2) Alves, Madalena 15             
     3) Watler, Carolina A 15           4) Tomascik, Brigitte 17          
     1:11.66  1:26.99  1:15.63  1:06.19                                    
 
Event 56  Boys 15-17 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     Carifta: * 4:04.29        2002 Bahamas                                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Antilles Guyane Francaise  'A'                    4:09.51    4:05.35  
     1) Lombion, Cedric 16              2) Bazile, Yann 17                
     3) Renard, Cedric 15               4) Pelagie, Nosy 15               
              1:02.85  1:11.19  2:09.81    52.69                           
  2 Jamaica  'A'                                      4:04.87    4:09.30  
     1) Wong, Jonathan 17               2) Wynter-Anderson, Julian 17     
     3) Nicholas, Dameon 17             4) Hamilton, Brad A 17            
     1:05.34  3:16.42    10.86    19.93    32.95                           
  3 Trinidad and Tobago  'A'                          4:09.21    4:10.87  
     1) Edwards, Anthony 16             2) Cruz, Dean Miko 17             
     3) Gregoire, Jarryd 17             4) Blondell, Caryle 15            
              1:05.81  1:09.60  2:09.98    55.08                           
  4 Bermuda  'A'                                      4:31.84    4:29.73  
     1) Thomson, Nick 15                2) Fletcher, Julian 16            
     3) Wellman, Denzel 15              4) DeSilva, Kellan 15             
              1:07.17  1:13.95  2:22.17  1:00.39                           
  5 Cayman Islands  'A'                               4:30.15    4:29.83  
     1) Fraser, Brett M 17              2) Stasiuk, Peter J 15            
     3) Rombough, Joel P 16             4) Smilley, Andrew 17             
              1:04.64  1:15.24  2:21.02  1:04.17                           
 -- Bahamas  'A'                                      4:13.21         DQ  
     1) Saunders, JeVaughn K 17         2) McIntosh, Michael A 17         
     3) Seymour, Denaj R 17             4) Burrows, Vereance E 17         
              1:06.51  1:11.36  2:11.09    53.77