Licensed to ASAJ - Organization License
                                      Hy-Tek's Meet Manager 21/04/2007 06:27 AM
                      XXII CARIFTA SWIMMING CHAMPIONSHIPS                      
                     APRIL 7-10, 2007 - KINGSTON, JAMAICA                      
                                    Results                                    
 
Event 85  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Spar Bottling Company Ltd.
     Carifta: * 4:44.69        2004 Tuesday Watts                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marinette, Caroline       12 French Antilles      4:46.83    4:47.73  
    1:09.53 1:14.19 1:14.38 1:09.63                                
  2 John Williams, Kimberlee  12 Trinidad             4:54.34    4:47.93  
    1:09.45 1:13.99 1:14.30 1:10.19                                
  3 Cumberbatch, Janay        12 Barbados             4:57.37    4:55.37  
    1:10.09 1:15.93 1:16.94 1:12.41                                
  4 Yearwood, Ashley          12 Bermuda              5:03.27    4:57.80  
    1:10.69 1:15.58 1:16.71 1:14.82                                
  5 Hopkins, Morgan           12 Bermuda              5:09.36    5:02.16  
    1:12.36 1:17.87 1:18.13 1:13.80                                
  6 Deveaux, Bria I           12 Bahamas              5:04.00    5:05.48  
    1:12.75 1:18.40 1:18.49 1:15.84                                
  7 Noel, Ayesha              12 Grenada              5:07.76    5:05.94  
    1:12.44 1:17.80 1:18.60 1:17.10                                
  8 Mande, Nowely             11 French Antilles      5:16.54    5:08.37  
    1:14.22 1:20.76 1:17.73 1:15.66                                
  9 Royal-Eatmon, Alexia      12 Jamaica              5:24.48    5:10.27  
    1:13.91 1:20.01 1:19.69 1:16.66                                
 10 Musgrove, Shonae W        12 Bahamas              5:16.52    5:10.44  
    1:12.63 1:17.64 1:20.38 1:19.79                                
 11 Kenny, Brittany           12 Jamaica              5:37.89    5:12.77  
    1:14.63 1:19.30 1:20.03 1:18.81                                
 12 Atherley, Akili           11 Barbados             5:20.89    5:18.22  
    1:15.75 1:19.29 1:20.12 1:23.06                                
 13 Myrie, Amber              11 Cayman               6:10.21    5:37.93  
    1:19.08 1:27.44 1:29.06 1:22.35                                
 14 Drummond, Abi             12 Cayman               5:59.31    5:38.16  
    1:21.70 1:26.74 1:25.58 1:24.14                                
 15 Severina, Ginonne         11 Neth. Antilles       5:28.88S   5:38.21  
    1:19.67 1:27.87 1:26.40 1:24.27                                
 16 Palm De, Stephanie        12 Neth. Antilles       5:51.40    5:38.53  
    1:20.39 1:26.46 1:29.60 1:22.08                                
 
Event 86  Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Spar Bottling Company Ltd.
     Carifta: * 4:34.34  10/04/2007 Laurent Geran, FRENCH ANTILLES-            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geran, Laurent            12 French Antilles      4:43.50    4:34.34* 
    1:06.31 1:11.11 1:09.73 1:07.19                                
  2 Ravin, Jordan             12 French Antilles      4:41.30    4:35.05  
    1:05.32 1:11.93 1:11.35 1:06.45                                
  3 Lowe, Matthew D           12 Bahamas              4:52.79    4:49.72  
    1:09.46 1:13.80 1:13.74 1:12.72                                
  4 Coard, Nicolas            12 Grenada              4:57.98    4:54.68  
    1:10.93 1:14.51 1:16.35 1:12.89                                
  5 Mays, Bryson              12 Virgin Islands       5:15.52    4:54.91  
    1:11.17 1:16.20 1:16.14 1:11.40                                
  6 Barnwell, Jake            12 Virgin Islands       5:17.45    5:00.69  
    1:10.52 1:17.15 1:16.80 1:16.22                                
  7 Baptiste, Kareem          12 Trinidad             5:32.76    5:01.80  
    1:11.33 1:18.81 1:19.69 1:11.97                                
  8 Bakhuis, Derrick          12 Neth. Antilles       5:28.13    5:02.10  
    1:13.35 1:19.17 1:18.90 1:10.68                                
  9 DE LA Rosa, Moriba        12 Trinidad             5:00.40    5:03.91  
    1:10.42 1:18.21 1:18.99 1:16.29                                
 10 Bruney, Camron K          12 Bahamas              5:17.66    5:05.53  
    1:12.76 1:17.84 1:18.65 1:16.28                                
 11 Courtis, Christopher      12 Barbados             5:18.55    5:10.92  
    1:14.75 1:20.13 1:19.95 1:16.09                                
 12 James, Shaun              12 Jamaica              5:22.24    5:11.05  
    1:13.21 1:21.04 1:20.17 1:16.63                                
 13 McCallum, Alex J          12 Cayman               5:35.04    5:14.09  
    1:16.26 1:20.25 1:19.78 1:17.80                                
 14 Graham, Brian             12 Jamaica              5:20.88    5:14.36  
    1:14.12 1:21.25 1:21.21 1:17.78                                
 15 Oliver, Russell           12 Barbados             5:29.52    5:17.08  
    1:16.97 1:20.17 1:21.03 1:18.91                                
 16 Butler, Geoffrey          11 Cayman               5:38.60    5:28.36  
    1:18.66 1:26.27 1:22.39 1:21.04                                
 
Event 87  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Sports Development Foundation
     Carifta: * 4:31.05  10/04/2007 McKayla M Lightbourn, BAHAMAS-             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lightbourn, McKayla M     14 Bahamas              4:36.69    4:31.05* 
    1:05.59 1:09.35 1:09.14 1:06.97                                
  2 Rahael, Samantha          14 Trinidad             4:44.47    4:42.22  
    1:06.86 1:12.74 1:13.46 1:09.16                                
  3 Fenasse, Allison          14 French Antilles      4:44.55    4:47.99  
    1:06.07 1:12.85 1:15.84 1:13.23                                
  4 van der Jagt, Karlene     13 Suriname             4:58.67    4:49.79  
    1:09.48 1:13.69 1:14.19 1:12.43                                
  5 Cabrera, Lani             13 Barbados             4:52.11    4:49.84  
    1:09.32 1:14.53 1:14.67 1:11.32                                
  6 HO, Victoria              13 Jamaica              4:54.14    4:52.20  
    1:08.96 1:15.53 1:15.33 1:12.38                                
  7 Yearwood, Nicole          14 Bermuda              4:59.27    4:52.59  
    1:09.70 1:15.37 1:15.60 1:11.92                                
  8 Flowers, Summer L         14 Cayman               5:14.89    4:59.20  
    1:11.71 1:16.79 1:17.18 1:13.52                                
  9 Myles, Stephanie          14 Bermuda              5:00.76    4:59.31  
    1:09.73 1:16.53 1:17.54 1:15.51                                
 10 Gordon, Renee             13 Trinidad             5:03.54    5:03.67  
    1:11.65 1:17.35 1:18.01 1:16.66                                
 11 Deveaux, Ravyn J          14 Bahamas              5:23.62    5:03.88  
    1:12.34 1:17.19 1:17.76 1:16.59                                
 12 Robles DE Medina, Marell  14 Aruba                5:01.68    5:04.98  
    1:11.51 1:16.62 1:18.41 1:18.44                                
 13 Chin, Nicole              14 Jamaica              5:06.45    5:05.70  
    1:10.13 1:18.39 1:19.57 1:17.61                                
 14 Bain, Ariana              13 Cayman               5:23.24    5:13.81  
    1:13.21 1:20.89 1:22.03 1:17.68                                
 15 Alexander, Kaia           14 Neth. Antilles       5:04.43    5:13.87  
    1:12.32 1:20.28 1:21.53 1:19.74                                
 16 Hurtado, Nohely           14 Neth. Antilles       5:05.30    5:24.02  
    1:15.56 1:21.42 1:23.62 1:23.42                                
 
Event 88  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Sports Development Foundation
     Carifta: * 4:12.85        2003 Shaune D Fraser                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groters Bransford, Derek  14 Aruba                4:30.87    4:18.51  
    1:01.73 1:06.65 1:06.98 1:03.15                                
  2 Walter, Dominic           14 Jamaica              4:26.88    4:22.58  
    1:03.38 1:07.05 1:08.02 1:04.13                                
  3 Marchena, Gregory         14 Neth. Antilles       4:29.20    4:23.22  
    1:02.24 1:07.13 1:08.31 1:05.54                                
  4 Vial Collet, Enzo         13 French Antilles      4:25.66    4:25.16  
    1:02.48 1:07.14 1:08.69 1:06.85                                
  5 Graham, Richard           14 Jamaica              4:27.45    4:28.37  
    1:01.48 1:08.10 1:09.68 1:09.11                                
  6 Sowma, Said               14 Suriname             4:37.60    4:29.19  
    1:03.76 1:08.10 1:09.65 1:07.68                                
  7 Bourelly, Lorys           14 French Antilles      4:24.72    4:30.98  
    1:01.99 1:08.30 1:09.64 1:11.05                                
  8 Babb, Justin              14 Barbados             4:37.10    4:32.02  
    1:02.97 1:09.12 1:10.49 1:09.44                                
  9 Homer, Christian          14 Trinidad                  NT    4:39.87  
    1:03.64 1:10.44 1:12.34 1:13.45                                
 10 Thompson, Brent S         14 Bahamas              4:51.58    4:44.81  
    1:06.90 1:13.86 1:12.86 1:11.19                                
 11 Winklaar, Fiorgean        13 Neth. Antilles       4:41.10    4:48.61  
    1:06.92 1:14.61 1:15.14 1:11.94                                
 12 Geerman, Mitchell         14 Aruba                4:29.50    4:49.77  
    1:06.93 1:13.40 1:15.15 1:14.29                                
 13 Cabral, Jonathan          13 Trinidad             4:55.08    4:51.50  
    1:10.55 1:15.74 1:14.87 1:10.34                                
 14 Roberts, Mancer B         13 Bahamas              4:53.55    4:52.40  
    1:11.50 1:15.28 1:14.54 1:11.08                                
 15 Groome, Seiji             13 Cayman               5:11.01    4:59.19  
    1:13.38 1:15.94 1:16.10 1:13.77                                
 16 Stewart, Shai             14 Barbados             5:07.08    5:01.28  
    1:11.10 1:16.06 1:17.46 1:16.66                                
 
Event 89  Girls 15-17 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Atlas Armoured Ltd.
     Carifta: * 4:18.63        1999 Janelle Atkinson                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vanderpool-Wallace, Aria  16 Bahamas              4:39.50    4:33.31  
    1:03.93 1:09.31 1:10.46 1:09.61                                
  2 Tomascik, Brigitte        17 Cayman               4:43.75    4:41.96  
    1:07.71 1:11.12 1:12.45 1:10.68                                
  3 Chaplin, Jenna L          16 Bahamas              4:42.94    4:42.80  
    1:07.81 1:11.67 1:12.46 1:10.86                                
  4 Fisher-Wells, Meg         15 Cayman               4:42.16    4:44.59  
    1:09.08 1:13.67 1:13.01 1:08.83                                
  5 Marinette, Joanna         15 French Antilles      4:59.02    4:48.14  
    1:09.25 1:12.67 1:13.67 1:12.55                                
  6 Watson, Marsha            17 Barbados             4:52.31    4:52.22  
    1:09.92 1:14.35 1:14.51 1:13.44                                
  7 Gardner, Eleanor          15 Bermuda              4:51.72    4:54.58  
    1:09.26 1:15.69 1:17.14 1:12.49                                
  8 Myrvang, Annie            15 Virgin Islands       4:48.66    4:56.45  
    1:10.17 1:15.43 1:15.55 1:15.30                                
  9 Emmanuel-Emile, Leslie    15 French Antilles      5:05.85    5:02.28  
    1:11.47 1:16.58 1:18.05 1:16.18                                
 10 Dawson, Dominique         15 Jamaica              5:03.34    5:07.14  
    1:11.99 1:17.56 1:20.32 1:17.27                                
 11 McKenzie, Doniesha        16 Jamaica              5:11.50    5:08.74  
    1:12.11 1:18.09 1:20.28 1:18.26                                
 12 Mc Millan, Chloe          15 Trinidad             5:17.64    5:13.30  
    1:11.96 1:20.50 1:22.06 1:18.78                                
 13 Carrillo, Raenelle        16 Trinidad             5:04.28    5:13.92  
    1:13.86 1:19.67 1:20.95 1:19.44                                
 
Event 90  Boys 15-17 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Atlas Armoured Ltd.
     Carifta: * 4:03.22        2000 Damian Ally                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Der Vaart, Micky      17 Aruba                4:02.27    4:06.34  
      59.11 1:02.01 1:03.06 1:02.16                                
  2 Whitehurst, Branden       17 Virgin Islands       4:19.38    4:14.31  
    1:00.42 1:04.96 1:04.70 1:04.23                                
  3 Nelthropp, Ryan           17 Virgin Islands       4:24.25    4:18.00  
    1:01.72 1:05.95 1:06.08 1:04.25                                
  4 Renard, Cedric            15 French Antilles      4:25.95    4:21.78  
    1:01.89 1:06.18 1:07.46 1:06.25                                
  5 Baron, Yohann             15 French Antilles      4:20.64    4:23.02  
    1:01.37 1:07.09 1:07.21 1:07.35                                
  6 Bradley, John R           15 Bahamas              4:21.66    4:23.48  
    1:01.63 1:06.76 1:08.19 1:06.90                                
  7 Rombough, Joel P          16 Cayman               4:37.73    4:27.11  
    1:05.21 1:07.95 1:07.25 1:06.70                                
  8 Walton, Ramon             15 Jamaica              4:32.18    4:34.58  
    1:05.89 1:10.44 1:09.50 1:08.75                                
  9 Stasiuk, Peter J          15 Cayman               4:44.68    4:35.62  
    1:07.06 1:09.79 1:09.63 1:09.14                                
 10 Sankar, Joel              16 Trinidad             4:26.17    4:35.73  
    1:04.53 1:09.46 1:11.38 1:10.36                                
 11 Blondell, Caryle          15 Trinidad                  NT    4:36.14  
    1:05.48 1:10.65 1:11.98 1:08.03                                
 12 Williams, Justin          15 Grenada              4:37.50    4:38.31  
    1:05.82 1:10.03 1:11.71 1:10.75                                
 13 Deveaux, Kieran K         16 Bahamas              4:38.20    4:47.59  
    1:07.49 1:12.58 1:14.54 1:12.98                                
 14 DeSilva, Kellan           15 Bermuda              5:00.80    4:50.70  
    1:07.56 1:15.16 1:13.88 1:14.10                                
 -- Wellman, Denzel           15 Bermuda              4:53.48         DQ  
    1:06.75 1:16.94 1:20.09 1:21.95                                
 
Event 91  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Tastee Ltd.
     Carifta: * 27.86        1995 Malia Metela                                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 John Williams, Kimberlee  12 Trinidad               29.53      28.49  
  2 Hall, Raynae              12 Jamaica                29.36      28.84  
  3 Nangle, Kendese           12 Jamaica                29.38      29.08  
  4 Marinette, Caroline       12 French Antilles        30.34      29.80  
  5 Yearwood, Ashley          12 Bermuda                29.49      29.86  
  6 Albury, Maya K            12 Bahamas                30.04      30.04  
  7 Thornhill, Khadija        12 Trinidad               30.20      30.38  
  8 McQuilkin, Alana          12 St. Lucia              30.39      30.52  
 
Event 92  Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Tastee Ltd.
     Carifta: * 26.54        2003 Rodion Davelaar                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Pelagie, Valy             12 French Antilles        27.48      27.22  
  2 Gibson, Evante E          12 Bahamas                28.26      27.90  
  3 Boland, Xavier            12 Jamaica                28.41      28.03  
  4 Boisson, Keegan           11 Trinidad               28.77      28.28  
  5 Jolo, Medhy               12 French Antilles        28.47      28.29  
  6 Baptiste, Kareem          12 Trinidad               28.81      28.72  
  7 Bakhuis, Derrick          12 Neth. Antilles         29.60      29.90  
  8 Gemerts, Glenn            12 Suriname               28.56      30.95  
 
Event 93  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: TYR Sports Inc
     Carifta: * 27.45        1997 Malia Metela                                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Cherelle        14 Trinidad               28.02      27.89  
  2 Butler, Ashley J          14 Bahamas                28.76      27.96  
  3 Heyliger, Rebecca         14 Bermuda                28.37      28.30  
  4 Letang, Maria Elena       13 French Antilles        28.90      28.35  
  5 Gellineau, Chelsea        13 Barbados               28.57      28.47  
  6 Theodora, Karlene         13 Neth. Antilles         28.95      29.01  
  7 HO, Victoria              13 Jamaica                29.19      29.36  
  8 Yearwood, Nicole          14 Bermuda                29.49      29.82  
 
Event 94  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: TYR Sports Inc
     Carifta: * 24.79  09/04/2006 Nosy Pelagie, AGH                            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Lyons, Cadell             14 Trinidad               25.15      24.91  
  2 Homer, Christian          14 Trinidad               25.76      25.26  
  3 Regent, Vince             13 French Antilles        25.73      25.36  
  4 Metella, Mehdy            14 French Antilles        25.61      25.60  
  5 Marchena, Gregory         14 Neth. Antilles         25.94      25.89  
  6 Forte, Brian              14 Jamaica                26.26      26.34  
  7 Saakie, Ziame             14 Suriname               26.10      26.35  
  8 Brice, Julien             14 St. Lucia              26.25      26.55  
 
Event 95  Girls 15-17 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Pepsi-Cola Jamaica
     Carifta: * 26.36        1996 Leah Martindale                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Vanderpool-Wallace, Aria  16 Bahamas                27.64      26.91  
  1 Moodie, Natasha           16 Jamaica                27.57      26.91  
  3 Weech, Ariel T            15 Bahamas                27.56      27.08  
  4 Isenia, Nilshaira         17 Neth. Antilles         27.87      27.52  
  5 Tell, Jehann              15 French Antilles        28.25      28.13  
  6 Cicilson, Nishani         15 Suriname               28.55      28.26  
  7 Collymore, Kimba          17 Trinidad               28.61      28.38  
  8 Bordelais, Maina          16 French Antilles        28.57      28.71  
 
Event 96  Boys 15-17 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: Pepsi-Cola Jamaica
     Carifta: * 24.36  09/04/2006 Brad A Hamilton, JAM  -                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Brad A          17 Jamaica                25.24      24.54  
  2 Pelagie, Nosy             15 French Antilles        24.61      24.67  
  3 Davelaar, Rodion          16 Neth. Antilles         24.94      24.74  
  4 Blondell, Caryle          15 Trinidad               24.96      24.79  
  5 Burrows, Vereance E       17 Bahamas                24.52      24.80  
  6 Bain, Jonathan K          16 Bahamas                25.69      25.45  
  6 Boerenveen, Jair          16 Suriname               25.18      25.45  
  8 Sankar, Strasser          17 Trinidad               25.53      25.93  
 
Event 97  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Sports Development Foundatiom
     Carifta: * 1:14.60        1995 Cerian Gibbs                               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Saunders, Je'Nae K        12 Bahamas              1:23.53    1:22.11  
  2 Nicol, Caroline           12 French Antilles      1:25.38    1:24.63  
  3 Leter, Evita              11 Suriname             1:25.00    1:24.98  
  4 Shum, Amanda              12 Cayman               1:26.18    1:26.08  
  5 Gollop, Sadio             12 Barbados             1:26.46    1:26.47  
  6 Padmore, Zhane            12 Barbados             1:27.35    1:27.31  
  7 Hinds, Ruisa              12 Trinidad             1:28.14    1:28.69  
  8 Musgrove, Shonae W        12 Bahamas              1:27.57    1:30.89  
 
Event 98  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Sports Development Foundation
     Carifta: * 1:15.50  10/04/2007 Evante E Gibson, BAHAMAS-                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Evante E          12 Bahamas              1:19.62    1:15.50* 
  2 Gemerts, Glenn            12 Suriname             1:20.85    1:18.06  
  3 Boland, Xavier            12 Jamaica              1:22.01    1:19.17  
  4 Celestine, Wilheim        12 French Antilles      1:21.18    1:21.52  
  5 Amatngalim, Haneef        12 Suriname             1:20.63    1:21.64  
  6 Changar, Joshua           11 Trinidad             1:26.54    1:25.56  
  7 Jolo, Medhy               12 French Antilles      1:24.15    1:26.42  
 -- Barnwell, Jake            12 Virgin Islands       1:23.70         DQ  
 
Event 99  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: * 1:15.25        2003 Alia Atkinson                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Lightbourn, McKayla M     14 Bahamas              1:19.56    1:16.24  
  2 Phillip, Kadeja           13 Trinidad             1:21.48    1:20.79  
  3 Moss, Shaunte J           13 Bahamas              1:21.51    1:21.60  
  4 Thompson, Cherelle        14 Trinidad             1:22.48    1:21.78  
  5 Pigot, Chinyére           13 Suriname             1:20.45    1:22.29  
  6 HO, Victoria              13 Jamaica              1:25.61    1:23.75  
  7 Hunter, Simone            14 Jamaica              1:24.26    1:24.18  
  8 Georgeos, Sarah           14 St. Lucia            1:25.50    1:26.84  
 
Event 100  Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: * 1:09.07        2005 Rodion Davelaar                            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Pedurand, Ganesh          14 French Antilles      1:14.49    1:12.01  
  2 Martis, Jourdy            13 Neth. Antilles       1:16.98    1:12.72  
  3 Rigues, Ryan              14 Trinidad             1:14.56    1:12.73  
  4 Thompson, Brent S         14 Bahamas              1:14.94    1:13.58  
  5 Estasse, Theo             14 French Antilles      1:16.16    1:15.44  
  6 Adams, Jason Y            14 Jamaica              1:18.12    1:17.22  
  7 Seferina, Gilian          13 Neth. Antilles       1:16.46    1:18.18  
  8 Homer, Christian          14 Trinidad             1:17.77    1:23.13  
 
Event 101  Girls 15-17 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Jamaica Producers Group Ltd.
     Carifta: * 1:14.77  09/04/2006 Alia Atkinson, JAM  -                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Lightbourne, Alicia D     16 Bahamas              1:19.38    1:15.72  
  1 Collymore, Kimba          17 Trinidad             1:19.63    1:15.72  
  3 Moodie, Natasha           16 Jamaica              1:20.23    1:17.50  
  4 Beaubrun, Danielle        16 St. Lucia            1:20.94    1:17.55  
  5 Lightbourne, Teisha G     17 Bahamas              1:21.31    1:19.30  
  6 Isenia, Nilshaira         17 Neth. Antilles       1:19.87    1:20.37  
  7 Watler, Carolina A        15 Cayman               1:24.87    1:25.36  
  8 Farquharson, Tamari       17 Jamaica              1:23.48    1:25.82  
 
Event 102  Boys 15-17 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: Jamaica Producers Group Ltd.
     Carifta: * 1:06.60        2004 Bradley Ally                               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Brad A          17 Jamaica              1:11.74    1:07.30  
  2 Cruz, Dean Miko           17 Trinidad             1:11.88    1:10.39  
  3 Bazile, Yann              17 French Antilles      1:11.83    1:11.12  
  4 Renwick, Martin           17 Grenada              1:13.03    1:11.85  
  5 McIntosh, Michael A       17 Bahamas              1:11.70    1:12.00  
  6 Fletcher, Julian          16 Bermuda              1:12.71    1:12.03  
  7 Wynter-Anderson, Julian   17 Jamaica              1:12.55    1:13.92  
  8 Nelson, Nicolas           15 French Antilles      1:14.17    1:14.99  
 
Event 103  Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: CVM Television Ltd.
     Carifta: * 2:35.36        2005 Allison Fenasse                            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Nangle, Kendese           12 Jamaica              2:41.55    2:42.85  
    1:17.89 1:24.96                                                
  2 Rose, Lee-Ann             12 Barbados             2:46.60    2:43.66  
    1:19.81 1:23.85                                                
  3 Kenny, Brittany           12 Jamaica              2:46.75    2:44.62  
    1:20.24 1:24.38                                                
  4 Phemius, Ophelie          11 French Antilles      2:45.16    2:45.81  
    1:21.80 1:24.01                                                
  5 Chong, Ashley             12 Suriname             2:44.83    2:46.02  
    1:21.22 1:24.80                                                
  6 Erin, Coraline            11 French Antilles      2:48.84    2:46.94  
    1:21.17 1:25.77                                                
  7 Noel, Ayesha              12 Grenada              2:44.80    2:47.07  
    1:21.69 1:25.38                                                
  8 Cumberbatch, Janay        12 Barbados             2:47.50    2:47.39  
    1:22.42 1:24.97                                                
 
Event 104  Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: CVM Television Ltd.
     Carifta: * 2:29.85        2003 Rodion Davelaar                            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Ravin, Jordan             12 French Antilles      2:35.63    2:31.39  
    1:14.82 1:16.57                                                
  2 Pelagie, Valy             12 French Antilles      2:35.70    2:32.94  
    1:14.00 1:18.94                                                
  3 Gemerts, Glenn            12 Suriname             2:41.13    2:35.52  
    1:15.88 1:19.64                                                
  4 Coard, Nicolas            12 Grenada              2:36.78    2:38.62  
    1:17.10 1:21.52                                                
  5 DE LA Rosa, Moriba        12 Trinidad             2:37.40    2:40.16  
    1:16.83 1:23.33                                                
  6 Mays, Bryson              12 Virgin Islands       2:45.06    2:40.58  
    1:19.75 1:20.83                                                
  7 Moss, T'Auren J           11 Bahamas              2:43.73    2:43.65  
    1:21.12 1:22.53                                                
  8 McCallum, Alex J          12 Cayman               2:47.83    2:45.82  
    1:21.56 1:24.26                                                
 
Event 105  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: * 2:26.05  10/04/2007 McKayla M Lightbourn, BAHAMAS-             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Lightbourn, McKayla M     14 Bahamas              2:33.34    2:26.05* 
    1:11.45 1:14.60                                                
  2 Fenasse, Allison          14 French Antilles      2:38.17    2:35.63  
    1:16.18 1:19.45                                                
  3 Domaso, Chandel           14 Suriname             2:40.77    2:39.36  
    1:17.84 1:21.52                                                
  4 Butler, Ashley J          14 Bahamas              2:41.49    2:39.83  
    1:17.99 1:21.84                                                
  5 Labon, Claude-Emmanuelle  14 French Antilles      2:42.79    2:40.20  
    1:18.33 1:21.87                                                
  6 Noel, Sophia              14 Grenada              2:45.13    2:43.55  
    1:19.20 1:24.35                                                
  7 Theodora, Karlene         13 Neth. Antilles       2:43.24    2:44.22  
    1:18.01 1:26.21                                                
  8 Mohammed, Shanice         14 Trinidad             2:45.66    2:44.76  
 
Event 106  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: * 2:14.58        2003 Shaune Fraser                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Homer, Christian          14 Trinidad             2:25.93    2:16.86  
    1:06.51 1:10.35                                                
  2 Pedurand, Ganesh          14 French Antilles      2:27.77    2:23.05  
    1:09.24 1:13.81                                                
  3 Sowma, Said               14 Suriname             2:27.36    2:25.44  
    1:12.06 1:13.38                                                
  4 Buffong, Christopher      14 Trinidad             2:29.75    2:27.25  
    1:09.96 1:17.29                                                
  5 Martis, Jourdy            13 Neth. Antilles       2:32.46    2:29.67  
    1:12.57 1:17.10                                                
  6 Brown, Stefan A           14 Jamaica              2:31.28    2:30.18  
    1:11.89 1:18.29                                                
  7 Forte, Brian              14 Jamaica              2:31.21    2:30.55  
    1:12.36 1:18.19                                                
  8 Wayne, Christian          13 St. Lucia            2:31.13    2:31.34  
    1:13.06 1:18.28                                                
 
Event 107  Girls 15-17 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: B-H Paints (W.I.) Ltd.
     Carifta: * 2:25.68        1999 Shauna Powell                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher-Wells, Meg         15 Cayman               2:35.58    2:30.43  
    1:15.12 1:15.31                                                
  2 Marinette, Joanna         15 French Antilles      2:34.47    2:32.64  
    1:14.39 1:18.25                                                
  3 Weech, Ariel T            15 Bahamas              2:37.61    2:37.11  
    1:16.05 1:21.06                                                
  4 Harcrow, Lauren           15 Virgin Islands       2:39.84    2:39.04  
    1:16.55 1:22.49                                                
  5 Cicilson, Nishani         15 Suriname             2:39.40    2:39.59  
    1:17.60 1:21.99                                                
  6 Thompson, Jade M          15 Bahamas              2:41.61    2:40.29  
    1:17.03 1:23.26                                                
  7 LA Pierre, Nathania       15 Trinidad             2:41.05    2:43.33  
    1:17.63 1:25.70                                                
 -- Dupros, Maily             15 French Antilles      2:39.92         DQ  
    1:17.19 1:23.70                                                
 
Event 108  Boys 15-17 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: B-H Paints (W.I.) Ltd.
     Carifta: * 2:07.48  10/04/2007 Brett M Fraser, CAYMAN-                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Fraser, Brett M           17 Cayman               2:19.12    2:07.48* 
    1:02.89 1:04.59                                                
  2 Gregoire, Jarryd          17 Trinidad             2:21.26    2:18.63  
    1:06.32 1:12.31                                                
  3 Nelthropp, Ryan           17 Virgin Islands       2:21.24    2:19.85  
    1:07.54 1:12.31                                                
  4 Vialet, Jemille           15 Virgin Islands       2:25.18    2:19.90  
    1:07.52 1:12.38                                                
  5 Yarzagaray, Elston        17 Aruba                2:25.68    2:23.83  
    1:08.49 1:15.34                                                
  6 Boerenveen, Jair          16 Suriname             2:24.24    2:24.26  
    1:07.78 1:16.48                                                
  7 Baron, Yohann             15 French Antilles      2:23.07    2:24.83  
    1:09.41 1:15.42                                                
  8 Lombion, Cedric           16 French Antilles      2:25.32    2:25.20  
    1:11.68 1:13.52                                                
 
Event 109  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Sponsor: General Paintings Ltd.
     Carifta: * 1:57.83        1996 Trinidad & Tobago                          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jamaica  'A'                                      2:01.13    1:58.88  
     1) Nangle, Kendese 12              2) Roman, Breanna 11              
     3) Royal-Eatmon, Alexia 12         4) Hall, Raynae 12                
       59.18    59.70                                                      
  2 Bahamas  'A'                                      2:02.18    2:01.29  
     1) Deveaux, Bria I 12              2) Saunders, Je'Nae K 12          
     3) Moss, Berchadette P 11          4) Albury, Maya K 12              
     1:00.70  1:00.59                                                      
  3 Antilles Guyane Francaise  'A'                    2:03.25    2:01.49  
     1) Mande, Nowely 11                2) Phemius, Ophelie 11            
     3) Carmigniani, Thalie 12          4) Marinette, Caroline 12         
     1:00.26  1:01.23                                                      
  4 Trinidad and Tobago  'A'                          2:00.09    2:02.83  
     1) Thornhill, Khadija 12           2) Lyons, Cardesha 12             
     3) Hinds, Ruisa 12                 4) John Williams, Kimberlee 12    
     1:01.46  1:01.37                                                      
  5 Barbados  'A'                                     1:26.86    2:04.86  
     1) Cumberbatch, Janay 12           2) Padmore, Zhane 12              
     3) Gollop, Sadio 12                4) Atherley, Akili 11             
     1:01.40  1:03.46                                                      
  6 Suriname  'A'                                     2:05.37    2:07.01  
     1) Darmohoetomo, Dewi 12           2) Tjoen A Choy, Xaenne 11        
     3) Chong, Ashley 12                4) Leter, Evita 11                
     1:03.60  1:03.41                                                      
  7 Cayman Islands  'A'                               2:15.40    2:11.16  
     1) Shum, Amanda 12                 2) Butler, Lara 12                
     3) Myrie, Amber 11                 4) Drummond, Abi 12               
     1:03.03  1:08.13                                                      
  8 Antillas Holandesas  'A'                          2:32.20    2:11.25  
     1) Silvanie, Islely 12             2) Severina, Ginonne 11           
     3) Palm De, Stephanie 12           4) Thomas, Mirre 11               
     1:04.85  1:06.40                                                      
 
Event 110  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Sponsor: General Paintings Ltd.
     Carifta: * 1:49.45        2005 Trinidad & Tobago                          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Antilles Guyane Francaise  'A'                    1:52.15    1:52.07  
     1) Pelagie, Valy 12                2) Ravin, Jordan 12               
     3) Jolo, Medhy 12                  4) Geran, Laurent 12              
       55.21    56.86                                                      
  2 Trinidad and Tobago  'A'                          1:59.12    1:56.75  
     1) Baptiste, Kareem 12             2) DE LA Rosa, Moriba 12          
     3) Romany, Joshua 11               4) Boisson, Keegan 11             
       58.76    57.99                                                      
  3 Bahamas  'A'                                      2:01.42    1:57.34  
     1) Moss, T'Auren J 11              2) Bruney, Camron K 12            
     3) Lowe, Matthew D 12              4) Gibson, Evante E 12            
       59.56    57.78                                                      
  4 Jamaica  'A'                                      2:03.03    1:58.41  
     1) Graham, Brian 12                2) James, Shaun 12                
     3) Powell, Dominic 12              4) Boland, Xavier 12              
       59.88    58.53                                                      
  5 Cayman Islands  'A'                               2:18.58    2:14.08  
     1) McCallum, Alex J 12             2) Eccles, Sai 12                 
     3) Butler, Geoffrey 11             4) Bain, Joshua 12                
     1:06.69  1:07.39                                                      
 
Event 111  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Sponsor: Xsomo International Ltd.
     Carifta: * 1:53.43        1997 French Antilles                            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trinidad and Tobago  'A'                          1:54.25    1:54.37  
     1) Rahael, Samantha 14             2) Maxwell, Laverne 13            
     3) Phillip, Kadeja 13              4) Thompson, Cherelle 14          
       58.21    56.16                                                      
  2 Antilles Guyane Francaise  'A'                    1:56.08    1:55.96  
     1) Letang, Maria Elena 13          2) Labon, Claude-Emmanuelle 14    
     3) Talazac, Manon 14               4) Fenasse, Allison 14            
       57.71    58.25                                                      
  3 Bahamas  'A'                                      1:58.37    1:56.26  
     1) Butler, Ashley J 14             2) Culmer, Kadesha K 14           
     3) Deveaux, Ravyn J 14             4) Lightbourn, McKayla M 14       
       58.01    58.25                                                      
  4 Barbados  'A'                                     1:21.33    1:57.04  
     1) Dowell, Michelle 14             2) Cabrera, Lani 13               
     3) Clarke, Danielle 13             4) Gellineau, Chelsea 13          
       59.48    57.56                                                      
  5 Bermuda  'A'                                      2:00.51    1:57.97  
     1) Myles, Stephanie 14             2) Petty, Rachael 13              
     3) Yearwood, Nicole 14             4) Heyliger, Rebecca 14           
     1:00.81    57.16                                                      
  6 Antillas Holandesas  'A'                          1:59.64    1:59.10  
     1) Theodora, Karlene 13            2) Fluonia, Zianni 14             
     3) Hurtado, Nohely 14              4) Alexander, Kaia 14             
       58.95  1:00.15                                                      
  7 Jamaica  'A'                                      2:01.33    1:59.82  
     1) HO, Victoria 13                 2) Chin, Nicole 14                
     3) Hunter, Simone 14               4) McMaster, Lorrian 14           
       59.33  1:00.49                                                      
  8 Suriname  'A'                                     2:01.55    2:02.17  
     1) Domaso, Chandel 14              2) Schuitemaker, Faye 13          
     3) van der Jagt, Karlene 13        4) Pigot, Chinyére 13             
     1:01.42  1:00.75                                                      
 
Event 112  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Sponsor: Xsomo International Ltd.
     Carifta: * 1:41.24  09/04/2006 French Antilles, AGH                       
                         N Pelagie, N Charlery, J Chery, C Renard          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Antilles Guyane Francaise  'A'                    1:44.45    1:42.36  
     1) Bourelly, Lorys 14              2) Regent, Vince 13               
     3) Pedurand, Ganesh 14             4) Metella, Mehdy 14              
       51.36    51.00                                                      
  2 Trinidad and Tobago  'A'                          1:42.73    1:42.82  
     1) Homer, Christian 14             2) Rigues, Ryan 14                
     3) Buffong, Christopher 14         4) Lyons, Cadell 14               
       50.79    52.03                                                      
  3 Jamaica  'A'                                      1:47.51    1:45.25  
     1) Forte, Brian 14                 2) Walter, Dominic 14             
     3) Adams, Jason Y 14               4) Graham, Richard 14             
       53.29    51.96                                                      
  4 Bahamas  'A'                                      1:51.95    1:47.91  
     1) Thompson, Brent S 14            2) Knowles, Devonn C 13           
     3) Moss, Armando N 14              4) McIntosh, Delano D 13          
       53.71    54.20                                                      
  5 Suriname  'A'                                     1:48.70    1:48.03  
     1) Blokland, Jair 13               2) Sowma, Said 14                 
     3) Saakie, Ziame 14                4) Redmond, Shelemaih 14          
       55.02    53.01                                                      
  5 Antillas Holandesas  'A'                          1:46.37    1:48.03  
     1) Marchena, Gregory 14            2) Martis, Jourdy 13              
     3) Seferina, Gilian 13             4) Winklaar, Fiorgean 13          
       52.15    55.88                                                      
 
Event 113  Girls 15-17 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Sponsor: CVM Television Ltd.
     Carifta: * 1:50.31  10/04/2007 Bahamas, BAHAMAS-                          
                         WEECH, ROLLE, LIGHTBOURNE, VANDERPOOL-WALLACE     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bahamas  'A'                                      1:51.71    1:50.31* 
     1) Weech, Ariel T 15               2) Rolle, Anthaya M 15            
     3) Lightbourne, Teisha G 17        4) Vanderpool-Wallace, Arianna F 1
       55.65    54.66                                                      
  2 Jamaica  'A'                                      1:52.27    1:52.91  
     1) Downs, Lanesa 15                2) Farquharson, Tamari 17         
     3) Dawson, Dominique 15            4) Moodie, Natasha 16             
       57.22    55.69                                                      
  3 Antilles Guyane Francaise  'A'                    1:55.21    1:54.17  
     1) Tell, Jehann 15                 2) Moreau, Laura 17               
     3) Emmanuel-Emile, Leslie 15       4) Bordelais, Maina 16            
       57.19    56.98                                                      
  4 Trinidad and Tobago  'A'                          1:55.12    1:56.84  
     1) Thornhill, Janine K 16          2) Mc Millan, Chloe 15            
     3) Carrillo, Raenelle 16           4) Collymore, Kimba 17            
       59.04    57.80                                                      
  5 Cayman Islands  'A'                               2:03.77    2:05.65  
     1) Fisher-Wells, Meg 15            2) Watler, Carolina A 15          
     3) Alves, Madalena 15              4) Tomascik, Brigitte 17          
     1:02.04  1:03.61                                                      
 
Event 114  Boys 15-17 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Sponsor: CVM Television Ltd.
     Carifta: * 1:38.49        2002 Bahamas                                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bahamas  'A'                                      1:41.87    1:39.78  
     1) Burrows, Vereance E 17          2) Saunders, JeVaughn K 17        
     3) Seymour, Denaj R 17             4) Bain, Jonathan K 16            
       49.79    49.99                                                      
  2 Trinidad and Tobago  'A'                          1:40.63    1:40.46  
     1) Sankar, Strasser 17             2) Romany, Walter 15              
     3) Edwards, Anthony 16             4) Blondell, Caryle 15            
       50.35    50.11                                                      
  3 Antilles Guyane Francaise  'A'                    1:42.29    1:40.63  
     1) Pelagie, Nosy 15                2) Chery, Jean Christophe 15      
     3) Lombion, Cedric 16              4) Renard, Cedric 15              
       50.29    50.34                                                      
  4 Jamaica  'A'                                      1:40.45    1:40.79  
     1) Nicholas, Dameon 17             2) Johnson, Rohan W 16            
     3) Ross, Gawayne 17                4) Hamilton, Brad A 17            
       51.26    49.53                                                      
  5 Bermuda  'A'                                      1:47.30    1:47.54  
     1) Fletcher, Julian 16             2) Wellman, Denzel 15             
     3) DeSilva, Kellan 15              4) Thomson, Nick 15               
       54.35    53.19                                                      
  6 Cayman Islands  'A'                               1:54.11    2:06.18  
     1) Rombough, Joel P 16             2) Stasiuk, Peter J 15            
     3) Smilley, Andrew 17              4) Fraser, Brett M 17             
     1:08.37    57.81