Licensed to ASAJ Championship Meets    Hy-Tek's Meet Manager 4/20/2003 09:43 PM
                        CARIFTA SWIMMING CHAMPIONSHIPS                         
                              APRIL 19, 21, 2003                               
                                    Results                                    
 
Event 29  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: * 1:12.06  2000      AYESHA COLLYMORE, TRI                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Stewart, Brittany         12 TRI                  1:15.61    1:13.67  
  2 Etienne, Ophelie          12 AGF                  1:14.30    1:14.26  
  3 Stewart, Gillian          12 JAM                  1:18.91    1:15.94  
  4 Thornhill, Janine         12 TRI                  1:17.61    1:17.10  
  5 Fisher-Wells, Meg         11 Cayman               1:19.10    1:17.98  
  6 Watts, Tuesday            11 GRN                  1:20.20    1:19.09  
  7 Gibbons, Alyssa           12 BAR                  1:20.30    1:19.56  
  8 Cicilson, Nishani         11 SUR                  1:19.06    1:20.77  
Preliminaries
  9 Gumbs, Sarina             12 SUR                  1:20.35             
 10 Antoni, Caitlin B         12 BAH                  1:22.29             
 11 Thompson, Jade            11 BAH                  1:22.60             
 12 Bell, Nohely              11 AHO                  1:22.93             
 13 Holder, Zhara             11 BAR                  1:23.55             
 14 La Qua, Samantha          11 GRN                  1:23.70             
 15 Stafford, Ashley L        12 Cayman               1:23.81             
 16 Phinn, Faith E            12 JAM                  1:25.88             
 
Event 30  Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: * 1:07.00            MATTHEW HOULLIER, TRI                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Davelaar, Rodion          12 AHO                  1:17.23    1:08.68  
  2 Lombion, Cedric           12 AGF                  1:11.65    1:09.04  
  3 Tjon Lim Sang, Allard     11 SUR                  1:14.99    1:13.37  
  4 Walton, Ramon             11 JAM                  1:15.68    1:14.49  
  5 Edwards, Anthony          12 TRI                  1:17.92    1:15.48  
  6 Sankar, Joel              12 TRI                  1:19.66    1:17.83  
  7 Stewart, Dylan A          12 BAH                  1:22.56    1:22.11  
  8 Strachan, Ramon X         12 BAH                  1:24.29    1:25.26  
Preliminaries
  9 Parker, Cueme T           12 Cayman               1:24.75             
 10 Stasiuk, Peter J          11 Cayman               1:31.19             
 
Event 31  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: * 1:07.68            SANGEETA PURI, TRI                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Broekhof, Elisabeth       14 AHO                  1:12.71    1:10.89  
  2 Jordan, Alexis            14 BAR                  1:13.42    1:12.16  
  3 Ortole, Jessie            13 AGF                  1:13.48    1:12.27  
  4 Wickham, Donna            14 TRI                  1:13.07    1:13.51  
  5 Solomon, Taejsha-Rae      13 Cayman               1:14.93    1:14.77  
  6 Farquharson, Tamari       13 JAM                  1:17.24    1:17.17  
  7 Liems, Jannis             14 SUR                  1:16.21    1:18.11  
  8 Francis, Franshon I       13 BAH                  1:17.83    1:18.47  
Preliminaries
  9 Chin-See, Nikitta         14 JAM                  1:18.15             
 10 Musgrove, Chanteia        14 BAH                  1:18.32             
 11 Beaubrun, Christianne     13 LCA                  1:18.70             
 12 De Four, Zahra            14 TRI                  1:19.61             
 13 Bruce, Kristina           13 BAR                  1:20.49             
 14 Tomascik, Brigitte        13 Cayman               1:21.01             
 15 Palmer-Martin, Charlotte  14 LCA                  1:21.52             
 
Event 32  Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: * 1:01.95  2001      NICHOLAS BOVELL, TRI                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Fraser, Shaune D          14 Cayman               1:05.86    1:02.10  
  2 Degrace, Baptiste         14 AGF                  1:06.11    1:04.28  
  3 Schamber, Andre           14 TRI                  1:05.56    1:05.77  
  4 Andrews, Jonn-Ross        14 TRI                  1:10.47    1:09.00  
  5 Fraser, Brett M           13 Cayman               1:09.54    1:09.43  
  6 Wong, Jonathan P          13 JAM                  1:11.86    1:10.84  
  7 St.John, Luke             13 BAR                  1:10.50    1:11.39  
  8 Bannister, Ayrton         13 BAR                  1:11.51    1:11.95  
Preliminaries
  9 Knowles, Ashton           14 BAH                  1:12.11             
 10 Barbolina, Josimar        14 AHO                  1:12.17             
 11 Elhage, Kahlil            14 AHO                  1:12.26             
 12 Louis-Fernand, Michael    13 LCA                  1:12.29             
 13 Saunders, Jevaughn K      13 BAH                  1:13.67             
 14 Van Der Vaart, Micky      13 ARUBA                1:14.01             
 15 Renwick, Martin           13 GRN                  1:15.11             
 16 Wright, John- Claude      14 JAM                  1:15.46             
 17 Augier, Jean-Luc          13 LCA                  1:17.54             
 
Event 33  Girls 15-17 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: * 1:07.28  1996      LYDIA GORDON, JAM                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Collymore, Ayeisha        15 TRI                  1:11.60    1:09.52  
  2 Ketelaars, Silvie         17 AHO                  1:10.53    1:09.82  
  3 Dillette, Alana K         15 BAH                  1:12.06    1:09.98  
  4 Ferdinand, Natalie        17 BAR                  1:11.58    1:10.45  
  5 Stafford, Laura A         16 Cayman               1:11.62    1:12.13  
  6 Gauvindin, Nancy          15 AGF                  1:13.22    1:12.38  
  7 Bardowell, Allison        15 JAM                  1:13.45    1:14.02  
  8 Allaire, Ashley           17 VISF                 1:13.78    1:14.68  
Preliminaries
  9 Balderamos, Andrea B      15 Cayman               1:13.91             
 10 Crichlow, Melissa         16 BAR                  1:14.21             
 11 Pouchet, Renee            15 TRI                  1:15.55             
 12 Eman, Valerie A           16 ARUBA                1:16.10             
 13 Grant, Gabriella          17 GRN                  1:19.09             
 14 Pinder, Kerel             17 BAH                  1:23.72             
 
Event 34  Boys 15-17 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: * 59.55  4/12/2002 Drew Mackay, CAY                              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Mackay, Andrew E          17 Cayman               1:03.48      58.70* 
  2 Bovell, Nicholas          16 TRI                  1:02.91      59.91  
  3 Johnson, Todd             16 JAM                  1:02.81    1:01.79  
  4 Espinet, Christian        17 TRI                  1:04.70    1:02.89  
  5 Smith, Nevar              15 BAH                  1:04.20    1:03.29  
  6 Pinedoe, Daley            17 AHO                  1:05.59    1:04.04  
  7 Chery, Francois-Xavier    16 AGF                  1:05.60    1:05.02  
  8 Kirton, Kerry             15 BAR                  1:06.19    1:06.52  
Preliminaries
  8 Forde, Martyn             17 BAR                  1:06.13             
 10 Van Der Vaart, Jordi      17 ARUBA                1:09.93             
 11 Graaff De, Jonathan       15 AHO                  1:10.02             
 12 Stewart, Dana J           17 BAH                  1:12.00             
 
Event 35  Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: * 2:32.35            CeRIAN GIBBES, TRI                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Vanderpool-Wallace, Aria  12 BAH                  2:41.35    2:36.46  
  2 Fisher-Wells, Meg         11 Cayman               2:42.53    2:40.67  
  3 Lightbourne, Alicia       12 BAH                  2:43.49    2:43.47  
  4 Gumbs, Sarina             12 SUR                  2:48.93    2:44.91  
  5 Stewart, Gillian          12 JAM                  2:48.81    2:46.87  
  6 Thornhill, Janine         12 TRI                  2:49.19    2:47.07  
  7 Kluyver, Talisha          12 AHO                  2:50.42    2:48.88  
  8 Carter-Heller, Whitney    12 VISF                 2:52.41    2:51.87  
Preliminaries
  9 Michalon, Madly           12 AGF                  2:57.83             
 10 Stewart, Brittany         12 TRI                  2:58.74             
 11 Phinn, Faith E            12 JAM                  2:59.11             
 12 Hurlstone, Brandi C       12 Cayman               3:02.14             
 13 Bell, Nohely              11 AHO                  3:03.80             
 14 Holder, Zhara             11 BAR                  3:09.43             
 15 Rouse, Amelia             11 BAR                  3:18.50             
 
Event 36  Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: * 2:25.76            MATTHEW HOULLIER, TRI                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Davelaar, Rodion          12 AHO                  2:39.95    2:27.14  
  2 Green, Alford             12 JAM                  2:38.81    2:36.39  
  3 Hilton, Matthew           12 JAM                  2:40.39    2:36.97  
  4 Sankar, Joel              12 TRI                  2:39.71    2:37.03  
  5 Chery, Jean-Cristophe     11 AGF                  2:42.27    2:42.68  
  6 Rombough, Joel P          12 Cayman               2:42.16    2:43.43  
  7 Percy, Nathan             12 TRI                  2:43.89    2:45.88  
  8 Rickets, Moses            12 SUR                  2:49.48    2:50.96  
Preliminaries
  9 Parker, Cueme T           12 Cayman               2:49.78             
 10 Perez, Erol               12 ARUBA                2:55.41             
 11 Stewart, Dylan A          12 BAH                  3:01.06             
 12 Strachan, Ramon X         12 BAH                  3:12.04             
 
Event 37  Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: * 2:32.10            NATHALIE VIRGEL, AGF                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Atkinson, Alia            14 JAM                  2:31.73    2:29.22* 
  2 Fenesse, Alizee           14 AGF                  2:41.27    2:33.28  
  3 Duval, Shannon            14 TRI                  2:36.53    2:37.53  
  4 Collymore, Kimba          13 TRI                  2:39.41    2:38.39  
  5 Goossen, Gail             13 AHO                  2:44.49    2:41.15  
  6 Foster, Jodie A           13 Cayman               2:41.56    2:42.79  
  7 Solomon, Taejsha-Rae      13 Cayman               2:42.93    2:45.33  
  8 Jordan, Alexis            14 BAR                  2:45.73    2:58.69  
Preliminaries
  9 Lightbourne, Teisha       13 BAH                  2:46.30             
 10 Smith, Britanny S         14 BAH                  3:03.26             
 -- Wright, Rene N            13 JAM                      DQ              
 
Event 38  Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: * 2:16.74  2000      NICHOLAS BOVELL, TRI                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Fraser, Shaune D          14 Cayman               2:22.68    2:14.79* 
  2 Refos, Joel               14 SUR                  2:27.01    2:20.85  
  3 Hamilton, Brad A          13 JAM                  2:28.22    2:22.61  
  4 Nelthropp, Ryan           13 VISF                 2:26.98    2:22.81  
  5 Schamber, Andre           14 TRI                  2:28.93    2:26.55  
  6 Andrews, Jonn-Ross        14 TRI                  2:29.07    2:28.70  
  7 Knowles, Ashton           14 BAH                  2:29.16    2:32.93  
  8 Bakhuis, Kendrick         13 AHO                  2:30.11    2:47.38  
Preliminaries
  9 Vrolijk, Raymond W        14 ARUBA                2:30.37             
 10 Saunders, Jevaughn K      13 BAH                  2:33.24             
 11 Wong, Jonathan P          13 JAM                  2:33.48             
 12 Mauranyapin, Nicolas      14 AGF                  2:33.80             
 13 Bellon, Louis             13 AGF                  2:37.24             
 14 Van Der Vaart, Micky      13 ARUBA                2:37.26             
 15 Fraser, Brett M           13 Cayman               2:38.40             
 16 Renwick, Martin           13 GRN                  2:40.72             
 17 Babb, Rashad              14 BAR                  2:41.01             
 18 Best, Justin              14 BAR                  2:53.63             
 
Event 39  Girls 15-17 200 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: * 2:25.72  2000      JANELLE ATKINSON, JAM                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Paulson-Andrews, Raine    15 JAM                  2:33.38    2:30.32  
  2 Roffey, Heather C         16 Cayman               2:31.89    2:30.42  
  3 Shufflebarger, Jamie      16 VISF                 2:32.27    2:31.40  
  4 Collymore, Ayeisha        15 TRI                  2:37.27    2:33.45  
  5 Dillette, Alana K         15 BAH                  2:37.14    2:34.16  
  6 Stafford, Laura A         16 Cayman               2:34.42    2:37.18  
  7 George, Sobenna           17 TRI                  2:40.55    2:39.73  
  8 McPhee, Amanda E          16 BAH                  2:44.29    2:46.91  
Preliminaries
  7 Allaire, Ashley           17 VISF                 2:38.14             
 10 Crichlow, Melissa         16 BAR                  2:44.87             
 11 Francios, Nelly           16 AGF                  2:45.56             
 12 Irving, Kristie           16 JAM                  2:50.91             
 13 Woei, Melissa             15 AHO                  2:54.09             
 14 America, Ashanty          15 AHO                  3:01.04             
 
Event 40  Boys 15-17 200 LC Meter IM
===============================================================================
     Carifta: * 2:09.46  2001      GEORGE BOVELL, TRI                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Mackay, Andrew E          17 Cayman               2:15.95    2:08.57* 
  2 Bovell, Nicholas          16 TRI                  2:15.56    2:10.49  
  3 Rutten Van, Vincent       15 AHO                  2:15.84    2:13.72  
  4 McPhee, Travano E         17 BAH                  2:18.13    2:14.43  
  5 Clarke, Shawn             15 BAR                  2:17.00    2:16.63  
  6 Lee, Dominic              16 JAM                  2:18.91    2:17.30  
  7 Locke, Morgan             16 VISF                 2:18.29    2:17.93  
  8 Pinedoe, Daley            17 AHO                  2:24.18    2:26.50  
Preliminaries
  8 Hensley, Kevin            17 VISF                 2:19.94             
 10 Touw Ngie Tjouw, Gordon   17 SUR                  2:24.31             
 11 Lowe, Lemone              15 JAM                  2:32.21             
 -- Bisslik, Jean Pierre      15 ARUBA                    DQ              
 -- Charlton, Inoa C          15 BAH                      DQ              
 
Event 41  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: * 1:02.03            CERIAN GIBBES, TRI                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Thornhill, Janine         12 TRI                  1:03.58    1:02.56  
  2 Vanderpool-Wallace, Aria  12 BAH                  1:03.97    1:02.69  
  3 Stewart, Gillian          12 JAM                  1:06.26    1:05.05  
  4 Lightbourne, Alicia       12 BAH                  1:05.72    1:05.44  
  5 Watts, Tuesday            11 GRN                  1:07.26    1:05.93  
  6 Cicilson, Nishani         11 SUR                  1:06.29    1:06.59  
  7 Poitout, Aurelie          12 AGF                  1:05.75    1:06.83  
  8 Etienne, Ophelie          12 AGF                  1:07.54    1:07.94  
Preliminaries
  9 Carter-Heller, Whitney    12 VISF                 1:08.14             
 10 McMillan, Chloe           11 TRI                  1:09.67             
 11 Kluyver, Talisha          12 AHO                  1:10.60             
 12 Kirton, Kristyn           11 BAR                  1:10.80             
 13 Jannasch, Priscilla       11 SUR                  1:11.58             
 14 Bell, Nohely              11 AHO                  1:11.76             
 15 Bridgewater, Taryn        11 JAM                  1:11.77             
 16 Gibbons, Alyssa           12 BAR                  1:12.57             
 17 Duty, Megan E             11 Cayman               1:12.60             
 18 La Qua, Samantha          11 GRN                  1:15.37             
 19 Hurlstone, Brandi C       12 Cayman               1:15.93             
 
Event 42  Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: * 58.99            JONATHAN CANCINO, BAH                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Davelaar, Rodion          12 AHO                  1:05.68      58.75* 
  2 Lombion, Cedric           12 AGF                  1:02.59    1:01.30  
  3 Green, Alford             12 JAM                  1:05.91    1:01.72  
  4 Johnson, Rohan            12 JAM                  1:04.91    1:01.99  
  5 Tjon Lim Sang, Allard     11 SUR                  1:04.13    1:03.62  
  6 Perez, Erol               12 ARUBA                1:06.62    1:06.42  
  7 Bradley, John D           11 BAH                  1:08.09    1:06.88  
  8 Bain, Jonathan            12 BAH                  1:07.39    1:07.07  
Preliminaries
  9 Burton, Akobi             12 BAR                  1:08.51             
 10 Sankar, Joel              12 TRI                  1:08.58             
 11 Edwards, Anthony          12 TRI                  1:09.18             
 12 Parker, Cueme T           12 Cayman               1:16.01             
 13 Stasiuk, Peter J          11 Cayman               1:16.63             
 14 Edwards, Raymond          11 BAR                  1:17.36             
 
Event 43  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: * 59.54            SIOBHAN CROPPER, TRI                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Atkinson, Alia            14 JAM                  1:02.21    1:00.19  
  2 Gripacus, Gabrielle       14 AGF                  1:03.93    1:01.53  
  3 Daal, Sade                14 SUR                  1:03.96    1:03.42  
  4 Duval, Shannon            14 TRI                  1:04.95    1:03.53  
  5 Wright, Rene N            13 JAM                  1:04.11    1:03.60  
  6 Broekhof, Elisabeth       14 AHO                  1:05.09    1:03.67  
  7 Ramphort, Mailody         14 AGF                  1:04.27    1:04.00  
  8 Jordan, Alexis            14 BAR                  1:05.70    1:04.30  
Preliminaries
  9 Watson, Marsha            13 BAR                  1:05.77             
 10 Collymore, Kimba          13 TRI                  1:05.95             
 11 Tomascik, Brigitte        13 Cayman               1:08.38             
 12 Musgrove, Chanteia        14 BAH                  1:08.86             
 13 Goossen, Gail             13 AHO                  1:08.95             
 14 Smith, Britanny S         14 BAH                  1:11.36             
 15 Paul, Zalika              13 LCA                  1:17.92             
 
Event 44  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: * 54.97  2001      NICHOLAS BOVELL, TRI                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Hamilton, Brad A          13 JAM                    57.10      55.29  
  2 Degrace, Baptiste         14 AGF                    57.63      56.72  
  3 Forte, Travis             14 JAM                    57.44      57.18  
  4 Vrolijk, Raymond W        14 ARUBA                  57.94      57.26  
  5 Viator, Kevin             14 AGF                    57.74      58.12  
  6 Knowles, Ashton           14 BAH                    58.41      59.60  
  7 Nelthropp, Ryan           13 VISF                   59.13      59.96  
  8 Panza, Xhantio            14 BAH                    59.51    1:00.67  
Preliminaries
  9 Philip-Forde, Abeeku      14 TRI                    59.54             
 10 Schamber, Andre           14 TRI                  1:00.57             
 11 James, Marlon             14 LCA                  1:00.75             
 12 Alberto, Surahr           14 AHO                  1:01.37             
 13 Best, Justin              14 BAR                  1:02.40             
 14 Van Der Vaart, Micky      13 ARUBA                1:03.50             
 15 Louis-Fernand, Michael    13 LCA                  1:04.60             
 16 Lockwood, Michael         14 Cayman               1:05.07             
 17 Whitehurst, Branden       13 VISF                 1:05.10             
 18 Foster, Taylor F          13 Cayman               1:10.30             
 -- St.John, Luke             13 BAR                      DQ              
 
Event 45  Girls 15-17 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: * 57.79  1996      LEAH MARTINDALE, BAR                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Deveaux, Nikia H          17 BAH                  1:01.74      59.98  
  2 Paulson-Andrews, Raine    15 JAM                  1:01.82    1:00.66  
  3 Powell, Jennifer L        15 Cayman               1:01.94    1:01.52  
  4 Whitehurst, Keri          16 VISF                 1:02.31    1:01.96  
  5 Curtis, Jodi W            16 BAH                  1:03.01    1:02.77  
  6 George, Sobenna           17 TRI                  1:03.34    1:03.11  
  7 Elhage, Hassnah           15 AHO                  1:03.73    1:03.54  
  8 Bardowell, Allison        15 JAM                  1:02.96    1:04.13  
Preliminaries
  9 Ketelaars, Silvie         17 AHO                  1:04.01             
 10 Collymore, Ayeisha        15 TRI                  1:04.46             
 11 Eman, Valerie A           16 ARUBA                1:04.72             
 12 Broome-Webster, Faye      16 BAR                  1:05.90             
 13 Ferdinand, Natalie        17 BAR                  1:06.76             
 14 Ashby, Melissa            16 GRN                  1:11.33             
 15 Ferguson, Jadine          15 GRN                  1:12.37             
 
Event 46  Boys 15-17 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: * 52.48  2001      GEORGE BOVELL, TRI                            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Forde, Martyn             17 BAR                    54.94      53.67  
  2 Dehere, Sean              17 BAR                    53.87      54.09  
  3 Bovell, Nicholas          16 TRI                    55.40      54.11  
  4 Stewart, Matthew          16 JAM                    55.92      55.88  
  5 Locke, Morgan             16 VISF                   56.00      55.99  
  6 Lee, Dominic              16 JAM                    55.75      56.02  
  7 Chery, Francois-Xavier    16 AGF                    56.37      56.21  
  8 Paddington, Alexander     17 TRI                    56.88      57.51  
Preliminaries
  9 Rutten Van, Vincent       15 AHO                    57.25             
 10 Worrell, Bradford         15 LCA                    57.37             
 11 Worrell, Frederick        17 LCA                    57.72             
 12 Farro, Marcel             16 ARUBA                  57.79             
 13 Stewart, Dana J           17 BAH                    57.85             
 14 Dillette, Robbie          16 BAH                    59.01             
 15 Pinedoe, Daley            17 AHO                    59.57             
 16 Van Der Vaart, Jordi      17 ARUBA                  59.81             
 17 Harford, Daryl            15 GRN                  1:01.84             
 18 Ashby, Kian               15 GRN                  1:02.67             
 19 Hensley, Kevin            17 VISF                 1:03.27             
 
Event 47  Girls 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: * 2:30.81  4/12/2002 Jodie Foster, CAY                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Vanderpool-Wallace, Aria  12 BAH                  2:54.39    2:41.81  
  2 Gonsalves, Kayla          12 BAR                  2:53.55    2:43.68  
  3 Fisher-Wells, Meg         11 Cayman               2:52.84    2:49.32  
  4 Eames, Brittany           12 LCA                  3:06.88    2:56.38  
  5 Stewart, Brittany         12 TRI                  2:54.91    2:58.00  
  6 Spencer, Jordan           12 JAM                  3:00.70    3:01.24  
  7 McMillan, Chloe           11 TRI                  3:01.84    3:02.15  
  8 Gonfier, Stessy           11 AGF                  3:04.97    3:04.14  
Preliminaries
  9 Jannasch, Priscilla       11 SUR                  3:10.80             
 10 Aron, Chelsea             11 Cayman               3:26.01             
 11 Kirton, Kristyn           11 BAR                  3:26.66             
 12 Rolle, Anthaya            11 BAH                  3:46.81             
 
Event 48  Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: * 2:24.60  2001      SHAUNE FRASER, CAY                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sankar, Joel              12 TRI                  2:47.31    2:34.33  
  2 Green, Alford             12 JAM                  2:36.23    2:40.23  
  3 Walton, Ramon             11 JAM                  2:48.38    2:41.67  
  4 Tjon Lim Sang, Allard     11 SUR                  2:45.86    2:47.36  
  5 Rombough, Joel P          12 Cayman               2:53.41    2:47.78  
  6 Percy, Nathan             12 TRI                  3:03.20    3:03.63  
  7 Stewart, Dylan A          12 BAH                  3:23.64    3:10.91  
  8 Stasiuk, Peter J          11 Cayman               3:36.03    3:26.83  
 
Event 49  Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: * 2:22.26  2001      HEATHER ROFFEY, CAY                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Foster, Jodie A           13 Cayman               2:38.49    2:30.68  
  2 Lashley, Aklilah          14 BAR                  2:47.52    2:43.61  
  3 Millwood, Gillian         14 JAM                  2:41.64    2:43.74  
  4 Carmigniani, Julie        14 AGF                  2:48.93    2:44.25  
  5 Liems, Jannis             14 SUR                  2:45.36    2:47.82  
  6 Rombough, Lisa M          14 Cayman               2:50.03    2:50.10  
  7 Walton, Tiffany           14 JAM                  2:45.35    2:53.02  
  8 Wint, Whitney             14 TRI                  2:56.79    2:54.86  
Preliminaries
  9 Proverbs, Renee           13 BAR                  2:57.21             
 10 Goossen, Gail             13 AHO                  2:57.25             
 11 Francis, Franshon I       13 BAH                  3:04.84             
 12 Musgrove, Chanteia        14 BAH                  3:05.17             
 -- Collymore, Kimba          13 TRI                      DQ              
 
Event 50  Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: * 2:16.57  4/12/2002 Pierre Carmino, TRI                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Fraser, Shaune D          14 Cayman               2:14.80    2:10.18* 
  2 Forte, Travis             14 JAM                  2:23.02    2:19.64  
  3 Refos, Joel               14 SUR                  2:23.22    2:19.86  
  4 Hamilton, Brad A          13 JAM                  2:35.03    2:25.33  
  4 Bakhuis, Kendrick         13 AHO                  2:26.33    2:25.33  
  6 Seymour, Denaj R          13 BAH                  2:30.56    2:29.86  
  7 Schamber, Andre           14 TRI                  2:30.51    2:32.08  
  8 Gomez-Cruz, Gilfredo      14 Cayman               2:29.91    2:35.18  
Preliminaries
  9 Forsythe, Vaughn          13 BAR                  2:53.12             
 10 Hanna, David J            13 BAH                  2:54.12             
 
Event 51  Girls 15-17 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: * 2:22.10  4/12/2002 Heather Roffey, CAY                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Roffey, Heather C         16 Cayman               2:32.91    2:23.17  
  2 Elphinstone, Kaitlyn J    17 Cayman               2:32.74    2:27.50  
  3 Shufflebarger, Jamie      16 VISF                 2:36.05    2:34.42  
  4 Collymore, Ayeisha        15 TRI                  2:39.31    2:36.71  
  5 McPhee, Amanda E          16 BAH                  2:40.67    2:39.36  
  6 George, Natasha           15 LCA                  2:38.83    2:42.64  
  7 Robinson, Khalilah        17 JAM                  2:47.71    2:52.15  
  8 Bovell, Jessica           17 TRI                  2:54.17    2:52.39  
Preliminaries
  9 Irving, Kristie           16 JAM                  3:01.73             
 10 Pinder, Kerel             17 BAH                  3:09.70             
 
Event 52  Boys 15-17 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     Carifta: * 2:09.55  1999      JEREMY KNOWLES, BAH                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McPhee, Travano E         17 BAH                  2:14.44    2:11.68  
  2 Wong, Timothy             17 JAM                  2:12.71    2:11.94  
  3 Touw Ngie Tjouw, Gordon   17 SUR                  2:12.33    2:14.25  
  4 Bovell, Nicholas          16 TRI                  2:12.31    2:18.61  
  5 Stewart, Matthew          16 JAM                  2:20.85    2:18.93  
  6 Bisslik, Jean Pierre      15 ARUBA                2:20.01    2:19.57  
  7 Dillette, Robbie          16 BAH                  2:20.42    2:31.55  
  8 Anduze-Bell, Reikichi     15 VISF                 2:39.33    2:42.46  
 
Event 55  Girls 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     Carifta: * 4:52.00  4/12/2002 JAMAICA                                     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bahamas  'A'                                      5:10.04    5:02.76  
     1) Antoni, Caitlin B 12            2) Rolle, Anthaya 11              
     3) Vanderpool-Wallace, Arianna A 1 4) Lightbourne, Alicia 12         
  2 Trinidad and Tobago  'A'                          5:07.49    5:09.26  
     1) Stewart, Brittany 12            2) Wooling, Stephanie 11          
     3) McMillan, Chloe 11              4) Thornhill, Janine 12           
  3 Antilles Guyane Francaise  'A'                    5:07.70    5:10.11  
     1) Etienne, Ophelie 12             2) Merine, Clysselle 12           
     3) Gonfier, Stessy 11              4) Poitout, Aurelie 12            
  4 Jamaica  'A'                                      5:08.00    5:15.36  
     1) Stewart, Gillian 12             2) Phinn, Faith E 12              
     3) Spencer, Jordan 12              4) Bridgewater, Taryn 11          
  5 Barbados  'A'                                     5:17.33    5:23.49  
     1) Gibbons, Alyssa 12              2) Rouse, Amelia 11               
     3) Gonsalves, Kayla 12             4) Kirton, Kristyn 11             
  6 Cayman Islands  'A'                               6:01.25    5:25.31  
     1) Stafford, Ashley L 12           2) Smith, Amy 12                  
     3) Fisher-Wells, Meg 11            4) Duty, Megan E 11               
 
Event 56  Boys 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     Carifta: * 4:42.99  1999      BAHAMAS                                     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jamaica  'A'                                      4:51.00    4:52.03  
     1) Walton, Ramon 11                2) Hilton, Matthew 12             
     3) Green, Alford 12                4) Johnson, Rohan 12              
  2 Trinidad and Tobago  'A'                          5:00.36    5:10.33  
     1) Edwards, Anthony 12             2) Bocage, Kristian 12            
     3) Sankar, Joel 12                 4) McLeod, Joshua 12              
  3 Bahamas  'A'                                      4:52.67    5:25.06  
     1) Stewart, Dylan A 12             2) Strachan, Ramon X 12           
     3) Bain, Jonathan 12               4) Bradley, John D 11             
 
Event 57  Girls 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     Carifta: * 4:47.80  4/12/2002 TRINIDAD & TOBAGO                           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Antilles Guyane Francaise  'A'                    4:47.81    4:47.70* 
     1) Ortole, Jessie 13               2) Fenesse, Alizee 14             
     3) Carmigniani, Julie 14           4) Gripacus, Gabrielle 14         
  2 Trinidad and Tobago  'A'                          4:51.79    4:48.05  
     1) Wickham, Donna 14               2) Duval, Shannon 14              
     3) Collymore, Kimba 13             4) Wint, Whitney 14               
  3 Jamaica  'A'                                      4:42.00    4:54.97  
     1) Farquharson, Tamari 13          2) Atkinson, Alia 14              
     3) Walton, Tiffany 14              4) Wright, Rene N 13              
  4 Netherlands Antilles  'A'                         4:52.33    4:57.83  
     1) Broekhof, Elisabeth 14          2) Isenia, Nilshaira 13           
     3) Goossen, Gail 13                4) Loth, Roxanne 13               
  5 Cayman Islands  'A'                               5:08.58    5:05.42  
     1) Solomon, Taejsha-Rae 13         2) Rombough, Lisa M 14            
     3) Foster, Jodie A 13              4) Tomascik, Brigitte 13          
  6 Barbados  'A'                                     4:58.59    5:10.43  
     1) Bruce, Kristina 13              2) Jordan, Alexis 14              
     3) Lashley, Aklilah 14             4) Watson, Marsha 13              
  7 St Lucia  'A'                                     5:26.40    5:27.43  
     1) Beaubrun, Christianne 13        2) Cooper, Carla 14               
     3) Paul, Zalika 13                 4) Palmer-Martin, Charlotte 14    
 -- Bahamas  'A'                                      4:51.30         DQ  
     1) Musgrove, Chanteia 14           2) Lightbourne, Teisha 13         
     3) Francis, Franshon I 13          4) Smith, Britanny S 14           
 
Event 58  Boys 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     Carifta: * 4:18.29  1996      TRINIDAD & TOBAGO                           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trinidad and Tobago  'A'                          4:29.30    4:21.56  
     1) Schamber, Andre 14              2) Andrews, Jonn-Ross 14          
     3) Graham, Jules 13                4) Philip-Forde, Abeeku 14        
  2 Jamaica  'A'                                      4:28.18    4:22.82  
     1) Wong, Jonathan P 13             2) Robinson, Garrick 14           
     3) Forte, Travis 14                4) Hamilton, Brad A 13            
  3 Antilles Guyane Francaise  'A'                    4:24.06    4:22.84  
     1) Degrace, Baptiste 14            2) Mauranyapin, Nicolas 14        
     3) Bellon, Louis 13                4) Viator, Kevin 14               
  4 Netherlands Antilles  'A'                         4:31.45    4:29.78  
     1) Elhage, Kahlil 14               2) Jesus, Nigel 13                
     3) Bakhuis, Kendrick 13            4) Alberto, Surahr 14             
  5 Bahamas  'A'                                      4:26.50    4:34.70  
     1) Saunders, Jevaughn K 13         2) Knowles, Ashton 14             
     3) Seymour, Denaj R 13             4) Panza, Xhantio 14              
  6 Cayman Islands  'A'                               4:50.26    4:44.04  
     1) Fraser, Brett M 13              2) Lockwood, Michael 14           
     3) Fraser, Shaune D 14             4) Gomez-Cruz, Gilfredo 14        
  7 Barbados  'A'                                     4:38.12    4:46.06  
     1) Bannister, Ayrton 13            2) Babb, Rashad 14                
     3) Best, Justin 14                 4) St.John, Luke 13               
  8 St Lucia  'A'                                     5:03.20    5:00.73  
     1) Louis-Fernand, Michael 13       2) James, Marlon 14               
     3) Augier, Jean-Luc 13             4) Maxius, Jonas 14               
 
Event 59  Girls 15-17 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     Carifta: * 4:40.00  4/12/2002 JAMAICA                                     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bahamas  'A'                                      4:58.96    4:46.74  
     1) Dillette, Alana K 15            2) McPhee, Amanda E 16            
     3) Deveaux, Nikia H 17             4) Curtis, Jodi W 16              
  2 Cayman Islands  'A'                               4:46.59    4:50.04  
     1) Stafford, Laura A 16            2) Roffey, Heather C 16           
     3) Elphinstone, Kaitlyn J 17       4) Powell, Jennifer L 15          
  3 Jamaica  'A'                                      4:49.00    4:52.66  
     1) Bardowell, Allison 15           2) Paulson-Andrews, Raine 15      
     3) Irving, Kristie 16              4) Robinson, Khalilah 17          
  4 Netherlands Antilles  'A'                         4:55.42    4:53.07  
     1) Ketelaars, Silvie 17            2) America, Ashanty 15            
     3) Elhage, Hassnah 15              4) Woei, Melissa 15               
  5 Trinidad and Tobago  'A'                          5:07.61    4:54.32  
     1) Pouchet, Renee 15               2) George, Sobenna 17             
     3) Collymore, Ayeisha 15           4) Bovell, Jessica 17             
  6 Barbados  'A'                                     4:56.07    5:02.00  
     1) Ferdinand, Natalie 17           2) Crichlow, Melissa 16           
     3) Broome-Webster, Faye 16         4) Haynes, Tamara 16              
 
Event 60  Boys 15-17 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     Carifta: * 4:04.29  4/12/2002 BAHAMAS                                     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bahamas  'A'                                      4:04.29    4:06.74  
     1) Smith, Nevar 15                 2) McPhee, Travano E 17           
     3) Dillette, Robbie 16             4) Stewart, Dana J 17             
  2 Jamaica  'A'                                      4:11.00    4:07.42  
     1) Johnson, Todd 16                2) Lee, Dominic 16                
     3) Wong, Timothy 17                4) Stewart, Matthew 16            
  3 Barbados  'A'                                     4:14.10    4:11.15  
     1) Kirton, Kerry 15                2) Clarke, Shawn 15               
     3) Dehere, Sean 17                 4) Forde, Martyn 17               
  4 Trinidad and Tobago  'A'                          4:07.49    4:12.97  
     1) Espinet, Christian 17           2) Mader, Stefan 15               
     3) Bovell, Nicholas 16             4) Paddington, Alexander 17       
  5 Netherlands Antilles  'A'                         4:18.33    4:18.27  
     1) Graaff De, Jonathan 15          2) Isenia, Wigbertson 16          
     3) Pinedoe, Daley 17               4) Rutten Van, Vincent 15