Licensed to ASAJ Championship Meets    Hy-Tek's Meet Manager 4/21/2003 09:10 PM
                        CARIFTA SWIMMING CHAMPIONSHIPS                         
                              APRIL 19, 21, 2003                               
                                    Results                                    
 
Event 61  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: * 4:50.48  2000      CORALIE BALMY, AGF                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Watts, Tuesday            11 GRN                  5:05.00    4:54.69  
    1:10.76 1:16.48 1:16.05 1:11.40                                
  2 Vanderpool-Wallace, Aria  12 BAH                  4:58.76    4:54.97  
    1:08.72 1:16.22 1:17.51 1:12.52                                
  3 Stewart, Gillian          12 JAM                  4:55.51    4:58.69  
    1:09.49 1:20.22 1:18.60 1:10.38                                
  4 Lightbourne, Alicia       12 BAH                  5:04.69    5:00.43  
    1:11.24 1:17.79 1:17.89 1:13.51                                
  5 Etienne, Ophelie          12 AGF                  5:01.23    5:01.99  
    1:11.00 1:17.58 2:33.41                                        
  6 Fisher-Wells, Meg         11 Cayman               5:07.46    5:04.31  
    1:12.47 1:17.97 1:18.32 1:15.55                                
  7 Kluyver, Talisha          12 AHO                  5:12.47    5:06.01  
    1:14.36 1:17.42 1:17.95 1:16.28                                
  8 Gonsalves, Kayla          12 BAR                  5:25.29    5:18.14  
    1:15.59 1:24.42 1:21.61 1:16.52                                
  9 Duty, Megan E             11 Cayman               5:26.77    5:18.91  
    1:17.01 1:22.76 1:21.34 1:17.80                                
 10 Bell, Nohely              11 AHO                  5:33.38    5:27.38  
    1:14.48 1:21.80 1:24.53 1:26.57                                
 11 Michalon, Madly           12 AGF                  5:21.84    5:27.96  
    1:13.78 1:24.05 1:26.10 1:24.03                                
 12 Kirton, Kristyn           11 BAR                       NT    5:35.32  
    1:21.44 1:24.43 1:26.11 1:23.34                                
 13 McMillan, Chloe           11 TRI                       NT    5:38.32  
    1:22.51 1:29.04 1:24.87 1:21.90                                
 14 Thornhill, Janine         12 TRI                  5:47.15    5:39.23  
    1:19.45 1:29.64 1:28.47 1:21.67                                
 15 Spencer, Jordan           12 JAM                  5:42.65    5:58.06  
    1:25.14 1:31.49 1:31.53 1:29.90                                
 
Event 62  Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: * 4:38.26  4/13/2002 Brad Hamilton, JAM                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davelaar, Rodion          12 AHO                  4:53.48    4:41.51  
    1:07.00 1:11.50 1:12.01 1:11.00                                
  2 Green, Alford             12 JAM                  4:57.76    4:50.80  
    1:09.00 1:15.45 1:16.15 1:10.20                                
  3 Perez, Erol               12 ARUBA                4:59.23    4:51.48  
    1:08.92 1:13.93 1:15.24 1:13.39                                
  4 Johnson, Rohan            12 JAM                  4:57.64    4:51.68  
    1:08.72 1:14.93 1:16.06 1:11.97                                
  5 Bradley, John D           11 BAH                  5:15.14    5:03.10  
    1:10.29 1:18.57 1:17.62 1:16.62                                
  6 Sankar, Joel              12 TRI                  5:12.17    5:04.24  
    1:10.76 1:17.87 1:17.54 1:18.07                                
  7 Rombough, Joel P          12 Cayman               5:16.16    5:04.52  
    1:13.50 1:17.80 1:18.15 1:15.07                                
  8 Burton, Akobi             12 BAR                  5:26.70    5:27.78  
    1:18.28 1:23.75 1:23.74 1:22.01                                
  9 Bain, Jonathan            12 BAH                  5:10.21    5:28.23  
    1:17.74 1:22.08 1:26.98 1:21.43                                
 10 Stasiuk, Peter J          11 Cayman               5:47.60    5:35.59  
    1:19.45 1:27.01 1:27.20 1:21.93                                
 11 Edwards, Anthony          12 TRI                  5:56.69    5:40.87  
    1:18.95 1:27.75 1:29.30 1:24.87                                
 
Event 63  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: * 4:34.18            JANELLE ATKINSON, JAM                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foster, Jodie A           13 Cayman               4:44.07    4:44.32  
    1:07.77 1:12.11 1:12.79 1:11.65                                
  2 Fenesse, Alizee           14 AGF                  4:45.24    4:47.39  
    1:07.30 1:12.85 1:14.54 1:12.70                                
  3 Wright, Rene N            13 JAM                  4:50.61    4:48.68  
    1:08.26 1:13.63 1:15.26 1:11.53                                
  4 Ortole, Jessie            13 AGF                  4:48.44    4:52.91  
    1:10.14 1:14.94 1:15.64 1:12.19                                
  5 Broekhof, Elisabeth       14 AHO                  4:54.16    4:53.27  
    1:11.70 1:16.06 1:16.00 1:09.51                                
  6 Hutchins, Nicole          14 VISF                 5:00.43    4:56.80  
    1:09.10 1:15.56 1:16.90 1:15.24                                
  7 Watson, Marsha            13 BAR                  5:00.82    4:57.05  
    1:10.51 1:16.60 1:16.10 1:13.84                                
  8 Redon, Chantal            14 TRI                  5:03.12    5:01.80  
    1:08.98 1:17.43 1:19.05 1:16.34                                
  9 Rombough, Lisa M          14 Cayman               5:06.47    5:06.31  
    1:12.77 1:17.05 1:18.34 1:18.15                                
 10 Collymore, Kimba          13 TRI                  5:00.72    5:06.51  
    1:13.05 1:17.39 1:19.48 1:16.59                                
 11 Walton, Tiffany           14 JAM                  5:09.12    5:17.13  
    1:12.64 1:20.81 1:22.29 1:21.39                                
 12 Loth, Roxanne             13 AHO                  5:18.03    5:21.70  
    1:14.27 1:21.52 1:23.35 1:22.56                                
 13 Francis, Franshon I       13 BAH                  5:30.74    5:32.38  
    1:18.14 1:26.17 1:26.20 1:21.87                                
 14 Lashley, Aklilah          14 BAR                       NT    5:34.07  
    1:18.93 1:25.31 1:25.35 1:24.48                                
 
Event 64  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: * 4:12.85  4/21/2003 Shaune D Fraser, CAYMAN                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fraser, Shaune D          14 Cayman               4:11.88    4:12.85* 
    1:01.75 1:04.60 1:05.25 1:01.25                                
  2 Hamilton, Brad A          13 JAM                  4:31.95    4:29.40  
    1:04.07 1:09.59 1:09.26 1:06.48                                
  3 Nelthropp, Ryan           13 VISF                 4:38.36    4:30.26  
    1:04.32 1:09.53 1:09.49 1:06.92                                
  4 Vrolijk, Raymond W        14 ARUBA                4:40.80    4:31.00  
    1:04.04 1:09.34 1:10.39 1:07.23                                
  5 Bakhuis, Kendrick         13 AHO                  4:46.87    4:38.70  
    1:05.54 1:11.14 1:12.60 1:09.42                                
  6 Van Der Vaart, Micky      13 ARUBA                4:35.20    4:38.72  
    1:04.41 1:10.13 1:11.55 1:12.63                                
  7 Mouriau, Jean-Francois    13 AGF                  4:42.14    4:39.12  
    1:05.48 1:11.53 1:13.32 1:08.79                                
  8 Whitehurst, Branden       13 VISF                 4:49.85    4:40.70  
    1:04.99 1:10.42 1:13.42 1:11.87                                
  9 Wong, Jonathan P          13 JAM                       NT    4:44.19  
    1:08.38 1:13.83 1:13.89 1:08.09                                
 10 Andrews, Jonn-Ross        14 TRI                       NT    4:44.49  
    1:08.14 1:13.24 1:13.86 1:09.25                                
 11 Gomez-Cruz, Gilfredo      14 Cayman               4:50.46    4:44.60  
    1:07.54 1:13.33 1:13.27 1:10.46                                
 12 Alberto, Surahr           14 AHO                  4:52.62    4:49.92  
    1:05.48 1:15.06 1:17.03 1:12.35                                
 13 Schamber, Andre           14 TRI                  4:42.16    4:51.53  
    1:06.60 1:14.75 1:15.87 1:14.31                                
 14 Miller, Barrington L      13 BAH                  5:01.63    4:52.58  
    1:09.72 1:14.31 1:14.30 1:14.25                                
 15 Forsythe, Vaughn          13 BAR                  5:00.21    4:58.66  
    1:10.34 1:16.39 1:17.80 1:14.13                                
 16 Saunders, Jevaughn K      13 BAH                  4:57.21    4:59.64  
    1:10.56 1:16.90 1:18.86 1:13.32                                
 17 Forde, Ryan               14 BAR                  5:00.98    5:02.84  
    1:11.17 1:18.64 1:17.25 1:15.78                                
 
Event 65  Girls 15-17 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: * 4:18.63  1999      JANELLE ATKINSON, JAM                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roffey, Heather C         16 Cayman               4:34.92    4:32.23  
    1:06.45 1:09.20 1:09.35 1:07.23                                
  2 Elphinstone, Kaitlyn J    17 Cayman               4:36.17    4:33.12  
    1:06.65 1:08.68 1:09.65 1:08.14                                
  3 Bardowell, Allison        15 JAM                  4:42.75    4:41.87  
    1:08.73 1:12.19 1:11.78 1:09.17                                
  4 Whitehurst, Keri          16 VISF                 4:47.50    4:45.89  
    1:08.80 1:12.43 1:12.90 1:11.76                                
  5 Collymore, Ayeisha        15 TRI                  4:51.14    4:52.19  
    1:09.48 1:14.63 1:15.50 1:12.58                                
  6 Deveaux, Nikia H          17 BAH                  4:46.44    4:52.48  
    1:08.67 1:14.14 1:15.27 1:14.40                                
  7 Dillette, Alana K         15 BAH                  4:58.22    4:55.49  
    1:09.49 1:15.61 1:16.96 1:13.43                                
  8 George, Natasha           15 LCA                  5:00.43    4:56.51  
    1:10.12 1:16.22 1:16.98 1:13.19                                
  9 Bovell, Jessica           17 TRI                  4:54.94    4:57.99  
    1:09.83 1:15.27 1:17.00 1:15.89                                
 10 Elhage, Hassnah           15 AHO                  4:55.90    5:08.37  
    1:11.70 1:17.83 1:20.84 1:18.00                                
 11 Broome-Webster, Faye      16 BAR                  5:12.63    5:13.20  
    1:11.24 1:18.79 1:21.57 1:21.60                                
 12 Haynes, Tamara            16 BAR                  5:28.85    5:32.82  
    1:15.85 1:24.81 1:27.05 1:25.11                                
 
Event 66  Boys 15-17 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: * 4:03.22  2000      DAMIAN ALLEYNE, BAR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutten Van, Vincent       15 AHO                  4:27.42    4:14.15  
      59.62 1:04.00 1:06.64 1:03.89                                
  2 Mackay, Andrew E          17 Cayman                    NT    4:15.19  
    1:00.26 1:05.09 1:05.78 1:04.06                                
  3 Bovell, Nicholas          16 TRI                  4:16.26    4:15.51  
    1:00.20 1:05.97 1:06.12 1:03.22                                
  4 Clarke, Shawn             15 BAR                  4:29.28    4:19.84  
    1:02.55 1:06.76 1:06.63 1:03.90                                
  5 Wong, Timothy             17 JAM                  4:20.93    4:22.46  
    1:03.58 1:06.83 1:06.39 1:05.66                                
  6 Locke, Morgan             16 VISF                 4:23.93    4:23.12  
    1:01.85 1:06.75 1:07.81 1:06.71                                
  7 Stewart, Matthew          16 JAM                  4:25.94    4:26.34  
    1:03.36 1:07.51 1:08.13 1:07.34                                
  8 Worrell, Bradford         15 LCA                  4:44.23    4:31.83  
    1:04.18 1:08.78 1:09.91 1:08.96                                
  9 Farro, Marcel             16 ARUBA                4:41.96    4:33.24  
    1:01.98 1:09.66 1:11.75 1:09.85                                
 10 McFarland, William E      15 Cayman               4:47.29    4:37.62  
    1:06.29 1:10.65 1:11.05 1:09.63                                
 11 Dehere, Sean              17 BAR                  4:24.57    4:38.30  
    1:01.66 1:09.53 1:13.10 1:14.01                                
 12 Espinet, Christian        17 TRI                       NT    4:49.50  
    1:05.22 1:14.22 1:15.85 1:14.21                                
 13 Anduze-Bell, Reikichi     15 VISF                 5:05.96    4:51.90  
    1:06.79 1:14.62 1:16.50 1:13.99                                
 14 Charlton, Inoa C          15 BAH                  5:06.36    4:57.39  
    1:06.66 1:12.75 1:18.69 1:19.29                                
 15 Smith, Nevar              15 BAH                       NT    5:06.68  
    1:08.84 1:16.82 1:20.20 1:20.82                                
 
Event 67  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: * 27.86            MALIA METELA, AGF                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Thornhill, Janine         12 TRI                    28.80      28.61  
  2 Vanderpool-Wallace, Aria  12 BAH                    29.49      29.38  
  3 Cicilson, Nishani         11 SUR                    30.18      29.54  
  4 Poitout, Aurelie          12 AGF                    30.66      30.14  
  5 Antoni, Caitlin B         12 BAH                    30.47      30.34  
  6 Kluyver, Talisha          12 AHO                    30.61      30.71  
  7 Eames, Brittany           12 LCA                    31.04      30.89  
  8 Watts, Tuesday            11 GRN                    30.68      31.46  
Preliminaries
  9 Gumbs, Sarina             12 SUR                    31.35             
 10 Carter-Heller, Whitney    12 VISF                   31.57             
 11 McMillan, Chloe           11 TRI                    31.98             
 12 Michalon, Madly           12 AGF                    32.25             
 13 Gibbons, Alyssa           12 BAR                    32.34             
 14 Bell, Nohely              11 AHO                    32.67             
 15 Smith, Amy                12 Cayman                 32.86             
 16 Gonsalves, Kayla          12 BAR                    33.49             
 17 Hurlstone, Brandi C       12 Cayman                 34.74             
 -- Stewart, Gillian          12 JAM                      DQ              
 -- Bridgewater, Taryn        11 JAM                      DQ              
 
Event 68  Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: * 26.54  4/21/2003 Rodion Davelaar, AHO  -                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Davelaar, Rodion          12 AHO                    26.62      26.54* 
  2 Lombion, Cedric           12 AGF                    28.51      27.80  
  3 Green, Alford             12 JAM                    28.87      27.98  
  4 Hilton, Matthew           12 JAM                    28.44      28.21  
  5 Tjon Lim Sang, Allard     11 SUR                    28.80      28.43  
  6 Burton, Akobi             12 BAR                    28.93      28.96  
  7 Percy, Nathan             12 TRI                    29.16      29.64  
  8 Bain, Jonathan            12 BAH                    29.52      29.68  
Preliminaries
  9 Perez, Erol               12 ARUBA                  30.14             
 10 Chery, Jean-Cristophe     11 AGF                    30.27             
 11 McLeod, Joshua            12 TRI                    30.45             
 12 Stewart, Dylan A          12 BAH                    32.15             
 13 Stasiuk, Peter J          11 Cayman                 35.72             
 
Event 69  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: * 27.45  1997      MALIA METELA, AGF                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Atkinson, Alia            14 JAM                    27.93      27.77  
  2 Gripacus, Gabrielle       14 AGF                    28.98      28.42  
  3 Jordan, Alexis            14 BAR                    28.98      28.49  
  4 Daal, Sade                14 SUR                    29.45      28.94  
  5 Wright, Rene N            13 JAM                    29.96      29.26  
  6 Duval, Shannon            14 TRI                    29.84      29.27  
  7 Collymore, Kimba          13 TRI                    29.80      29.59  
  8 Ramphort, Mailody         14 AGF                    30.28      30.06  
Preliminaries
  9 Solomon, Taejsha-Rae      13 Cayman                 30.45             
 10 Musgrove, Chanteia        14 BAH                    30.74             
 11 Watson, Marsha            13 BAR                    31.00             
 12 Goossen, Gail             13 AHO                    31.23             
 13 Tomascik, Brigitte        13 Cayman                 31.81             
 14 Loth, Roxanne             13 AHO                    31.86             
 15 Smith, Britanny S         14 BAH                    32.30             
 16 Paul, Zalika              13 LCA                    32.80             
 
Event 70  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: * 24.95  2000      MARTYN FORDE, BAR                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Fraser, Shaune D          14 Cayman                 25.26      25.48  
  2 Hamilton, Brad A          13 JAM                    26.29      25.54  
  3 Panza, Xhantio            14 BAH                    26.49      25.79  
  4 Degrace, Baptiste         14 AGF                    26.14      25.89  
  5 Viator, Kevin             14 AGF                    26.63      26.42  
  6 Forte, Travis             14 JAM                    26.52      26.61  
  7 Best, Justin              14 BAR                    26.61      26.76  
  8 Knowles, Ashton           14 BAH                    26.69      26.88  
Preliminaries
  9 Refos, Joel               14 SUR                    26.78             
 10 Vrolijk, Raymond W        14 ARUBA                  26.99             
 11 Andrews, Jonn-Ross        14 TRI                    27.15             
 12 Schamber, Andre           14 TRI                    27.22             
 13 Barbolina, Josimar        14 AHO                    27.50             
 14 Alberto, Surahr           14 AHO                    27.52             
 15 Nelthropp, Ryan           13 VISF                   27.54             
 16 James, Marlon             14 LCA                    27.65             
 17 St.John, Luke             13 BAR                    27.83             
 18 Van Der Vaart, Micky      13 ARUBA                  29.28             
 19 Whitehurst, Branden       13 VISF                   29.39             
 20 Maxius, Jonas             14 LCA                    29.82             
 21 Foster, Taylor F          13 Cayman                 33.12             
 
Event 71  Girls 15-17 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Carifta: * 26.36  1996      LEAH MARTINDALE, BAR                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Deveaux, Nikia H          17 BAH                    28.15      27.78  
  2 Paulson-Andrews, Raine    15 JAM                    28.34      27.97  
  3 Powell, Jennifer L        15 Cayman                 28.58      28.62  
  4 Ketelaars, Silvie         17 AHO                    28.76      28.74  
  5 Collymore, Ayeisha        15 TRI                    28.84      28.83  
  6 Curtis, Jodi W            16 BAH                    29.33      28.85  
  7 Whitehurst, Keri          16 VISF                   29.02      29.14  
  8 Crichlow, Melissa         16 BAR                    29.08      29.20  
Preliminaries
  9 Irving, Kristie           16 JAM                    29.46             
 10 Stafford, Laura A         16 Cayman                 30.04             
 11 Elhage, Hassnah           15 AHO                    30.10             
 12 Ferguson, Jadine          15 GRN                    30.28             
 13 Allaire, Ashley           17 VISF                   30.34             
 14 Eman, Valerie A           16 ARUBA                  30.48             
 15 Haynes, Tamara            16 BAR                    30.54             
 16 Paul, Safiya              15 LCA                    30.89             
 17 Daher, Josephine          15 LCA                    32.17             
 -- George, Sobenna           17 TRI                      DQ              
 
Event 72  Boys 15-17 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Forde, Martyn             17 BAR                    25.00      24.19  
  2 Bovell, Nicholas          16 TRI                    25.30      24.98  
  3 Brown, Kimani             16 BAR                    25.09      25.12  
  4 McPhee, Travano E         17 BAH                    25.61      25.44  
  5 Chery, Francois-Xavier    16 AGF                    25.61      25.45  
  6 Stewart, Dana J           17 BAH                    25.44      25.63  
  7 Stewart, Matthew          16 JAM                    25.66      25.70  
  8 Locke, Morgan             16 VISF                   25.64      26.00  
Preliminaries
  9 Rutten Van, Vincent       15 AHO                    25.77             
 10 Touw Ngie Tjouw, Gordon   17 SUR                    25.91             
 11 Schamber, Anthony         16 TRI                    25.94             
 12 Worrell, Frederick        17 LCA                    26.03             
 13 Lowe, Lemone              15 JAM                    26.50             
 14 Worrell, Bradford         15 LCA                    26.61             
 15 Pinedoe, Daley            17 AHO                    26.73             
 16 Farro, Marcel             16 ARUBA                  26.78             
 17 Bisslik, Jean Pierre      15 ARUBA                  27.34             
 18 DeFreitas, Donnie         17 VIN                    29.47             
 
Event 73  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: * 1:14.60            CERIAN GIBBES, TRI                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Lightbourne, Alicia       12 BAH                  1:25.14    1:23.93  
  2 Beaubrun, Danielle        12 LCA                  1:27.62    1:24.71  
  3 Gumbs, Sarina             12 SUR                  1:27.76    1:25.25  
  4 Phinn, Faith E            12 JAM                  1:29.20    1:26.43  
  5 La Qua, Samantha          11 GRN                  1:28.01    1:28.06  
  6 Kluyver, Talisha          12 AHO                  1:30.75    1:28.90  
  7 Rolle, Anthaya            11 BAH                  1:27.07    1:29.21  
  8 Wooling, Stephanie        11 TRI                  1:29.12    1:29.24  
Preliminaries
  9 Smith, Amy                12 Cayman               1:31.32             
 10 Eames, Brittany           12 LCA                  1:32.04             
 11 Carillo, Raenelle         12 TRI                  1:32.25             
 12 Merine, Clysselle         12 AGF                  1:32.29             
 13 Rouse, Amelia             11 BAR                  1:32.37             
 14 Gonfier, Stessy           11 AGF                  1:33.21             
 15 Carter-Heller, Whitney    12 VISF                 1:34.44             
 16 Stafford, Heidi P         12 Cayman               1:44.51             
 -- Chin, Kamille-Andrea      12 JAM                      DQ              
 
Event 74  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: * 1:17.47  2001      JOEL REFOS, SUR                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Davelaar, Rodion          12 AHO                  1:23.97    1:17.03* 
  2 Hilton, Matthew           12 JAM                  1:19.12    1:17.36* 
  3 Bocage, Kristian          12 TRI                  1:24.24    1:22.63  
  4 Edwards, Raymond          11 BAR                  1:24.55    1:23.41  
  5 Parker, Cueme T           12 Cayman               1:26.58    1:24.35  
  6 Rombough, Joel P          12 Cayman               1:25.44    1:24.93  
  7 Rickets, Moses            12 SUR                  1:24.35    1:25.92  
  8 Sankar, Joel              12 TRI                  1:27.90    1:30.80  
Preliminaries
  9 Strachan, Ramon X         12 BAH                  1:28.19             
 10 Johnson, Rohan            12 JAM                  1:28.36             
 11 Bain, Jonathan            12 BAH                  1:29.50             
 
Event 75  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: * 1:16.33  1996      CERIAN GIBBES, TRI                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Atkinson, Alia            14 JAM                  1:17.64    1:15.25* 
  2 Duval, Shannon            14 TRI                  1:19.10    1:18.41  
  3 Lightbourne, Teisha       13 BAH                  1:21.93    1:19.78  
  4 Collymore, Kimba          13 TRI                  1:20.99    1:20.88  
  5 Isenia, Nilshaira         13 AHO                  1:22.85    1:21.48  
  6 Daal, Sade                14 SUR                  1:23.37    1:23.70  
  7 Chin-See, Nikitta         14 JAM                  1:25.45    1:23.98  
  8 Jordan, Alexis            14 BAR                  1:24.28    1:28.74  
Preliminaries
  9 Goossen, Gail             13 AHO                  1:25.69             
 10 Solomon, Taejsha-Rae      13 Cayman               1:26.09             
 11 Ramphort, Mailody         14 AGF                  1:26.73             
 12 Rombough, Lisa M          14 Cayman               1:28.51             
 13 Smith, Britanny S         14 BAH                  1:36.76             
 14 Cooper, Carla             14 LCA                  1:36.88             
 
Event 76  Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: * 1:09.62  1996      SCOTT SEALY, TRI                            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Hamilton, Brad A          13 JAM                  1:18.77    1:13.29  
  2 Robinson, Garrick         14 JAM                  1:14.65    1:13.54  
  3 Andrews, Jonn-Ross        14 TRI                  1:16.95    1:14.25  
  4 Knowles, Ashton           14 BAH                  1:14.91    1:14.75  
  5 Refos, Joel               14 SUR                  1:17.39    1:15.83  
  6 Philip-Forde, Abeeku      14 TRI                  1:16.20    1:15.98  
  7 Jesus, Nigel              13 AHO                  1:16.47    1:16.39  
  8 Seymour, Denaj R          13 BAH                  1:18.28    1:17.44  
Preliminaries
  9 Renwick, Martin           13 GRN                  1:18.99             
 10 Elhage, Kahlil            14 AHO                  1:19.57             
 11 Babb, Rashad              14 BAR                  1:22.09             
 12 Best, Justin              14 BAR                  1:22.24             
 13 Lockwood, Michael         14 Cayman               1:26.68             
 14 Foster, Taylor F          13 Cayman               1:41.19             
 -- Mauranyapin, Nicolas      14 AGF                      DQ              
 -- Bellon, Louis             13 AGF                      DQ              
 
Event 77  Girls 15-17 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: * 1:17.24  4/13/2002 Rachel Nemelc, SUR                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Nemelc, Rachel            16 SUR                  1:20.02    1:15.88* 
  2 Shufflebarger, Jamie      16 VISF                 1:20.20    1:19.96  
  3 Paulson-Andrews, Raine    15 JAM                  1:21.33    1:20.99  
  4 Francios, Nelly           16 AGF                  1:21.66    1:21.24  
  5 George, Sobenna           17 TRI                  1:23.37    1:21.67  
  6 Collymore, Ayeisha        15 TRI                  1:23.31    1:22.26  
  7 Ashby, Melissa            16 GRN                  1:21.46    1:22.70  
  8 Robinson, Khalilah        17 JAM                  1:24.65    1:23.70  
Preliminaries
  9 Dillette, Alana K         15 BAH                  1:24.70             
 10 McPhee, Amanda E          16 BAH                  1:24.74             
 11 America, Ashanty          15 AHO                  1:26.24             
 12 Woei, Melissa             15 AHO                  1:28.98             
 13 Haines, Lizzy H           16 Cayman               1:30.24             
 14 Paul, Safiya              15 LCA                  1:33.69             
 15 Daher, Josephine          15 LCA                  1:34.39             
 
Event 78  Boys 15-17 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Carifta: * 1:06.81  4/13/2002 Andrei Cross, BAR                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 McPhee, Travano E         17 BAH                  1:09.69    1:07.49  
  2 Hensley, Kevin            17 VISF                 1:09.37    1:08.62  
  3 Lee, Dominic              16 JAM                  1:09.97    1:09.20  
  4 Carey, Jaims A            16 BAH                  1:10.49    1:10.49  
  5 Isenia, Wigbertson        16 AHO                  1:12.38    1:12.45  
  6 Schamber, Anthony         16 TRI                  1:14.54    1:13.68  
  7 Smith, Dave               15 JAM                  1:13.98    1:14.71  
  8 Ashby, Kian               15 GRN                  1:14.91    1:16.15  
Preliminaries
  9 Mader, Stefan             15 TRI                  1:15.74             
 10 Bell, Winston             15 AHO                  1:16.36             
 11 Harford, Daryl            15 GRN                  1:20.27             
 12 Farro, Marcel             16 ARUBA                1:20.60             
 13 DeFreitas, Donnie         17 VIN                  1:25.15             
 14 Brown, Kimani             16 BAR                  1:25.24             
 15 McFarland, William E      15 Cayman               1:26.95             
 
Event 79  Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: * 2:37.88  2000      ANDREA BALDERAMOS, CAY                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Etienne, Ophelie          12 AGF                  2:41.77    2:41.63  
    1:18.49 1:23.14                                                
  2 Fisher-Wells, Meg         11 Cayman               2:47.76    2:45.00  
    1:21.53 1:23.47                                                
  3 Stewart, Brittany         12 TRI                  2:52.54    2:45.34  
    1:18.34 1:27.00                                                
  4 Stewart, Gillian          12 JAM                  2:53.14    2:46.36  
    1:22.71 1:23.65                                                
  5 Watts, Tuesday            11 GRN                  2:48.96    2:52.73  
    1:24.35 1:28.38                                                
  6 Gibbons, Alyssa           12 BAR                  2:54.90    2:53.35  
    1:23.54 1:29.81                                                
  7 Stafford, Ashley L        12 Cayman               2:54.98    2:55.97  
    1:26.05 1:29.92                                                
  8 Antoni, Caitlin B         12 BAH                  2:59.43    3:03.18  
    1:26.98 1:36.20                                                
Preliminaries
  9 Gumbs, Sarina             12 SUR                  3:00.25             
 10 Holder, Zhara             11 BAR                  3:00.41             
 11 Thornhill, Janine         12 TRI                  3:02.88             
 12 La Qua, Samantha          11 GRN                  3:03.90             
 13 Jannasch, Priscilla       11 SUR                  3:04.23             
 14 Thompson, Jade            11 BAH                  3:05.59             
 15 Phinn, Faith E            12 JAM                  3:05.64             
 16 Bell, Nohely              11 AHO                  3:13.02             
 
Event 80  Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: * 2:31.36  1997      CHRIS VYTHOULKAS, BAH                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Davelaar, Rodion          12 AHO                  2:41.33    2:29.85* 
    1:13.42 1:16.43                                                
  2 Lombion, Cedric           12 AGF                  2:36.17    2:30.67* 
    1:14.47 1:16.20                                                
  3 Walton, Ramon             11 JAM                  2:42.03    2:40.38  
    1:18.03 1:22.35                                                
  4 Tjon Lim Sang, Allard     11 SUR                  2:44.91    2:42.00  
    1:17.72 1:24.28                                                
  5 Chery, Jean-Cristophe     11 AGF                  2:46.08    2:47.84  
    1:21.95 1:25.89                                                
  6 Sankar, Joel              12 TRI                  2:45.54    2:48.50  
    1:20.66 1:27.84                                                
  7 Green, Alford             12 JAM                  2:50.90    2:51.08  
    1:23.80 1:27.28                                                
  8 Parker, Cueme T           12 Cayman               2:59.41    3:01.71  
    1:28.35 1:33.36                                                
Preliminaries
  9 Stewart, Dylan A          12 BAH                  3:01.94             
 10 Strachan, Ramon X         12 BAH                  3:09.86             
 11 Stasiuk, Peter J          11 Cayman               3:11.17             
 -- Edwards, Anthony          12 TRI                      DQ              
 
Event 81  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: * 2:28.34            SANGEETA PURI, TRI                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Broekhof, Elisabeth       14 AHO                  2:35.72    2:35.56  
    1:15.43 1:20.13                                                
  2 Ortole, Jessie            13 AGF                  2:40.03    2:38.04  
    1:17.32 1:20.72                                                
  3 Solomon, Taejsha-Rae      13 Cayman               2:41.25    2:38.52  
    1:16.69 1:21.83                                                
  4 Foster, Jodie A           13 Cayman               2:41.08    2:39.79  
    1:18.35 1:21.44                                                
  5 Carmigniani, Julie        14 AGF                  2:41.91    2:40.86  
    1:18.37 1:22.49                                                
  6 Jordan, Alexis            14 BAR                  2:43.80    2:42.59  
    1:18.44 1:24.15                                                
  7 Wickham, Donna            14 TRI                  2:47.29    2:46.61  
    1:18.71 1:27.90                                                
  8 Musgrove, Chanteia        14 BAH                  2:47.67    2:51.51  
    1:19.94 1:31.57                                                
Preliminaries
  9 Chin-See, Nikitta         14 JAM                  2:47.77             
 10 De Four, Zahra            14 TRI                  2:50.30             
 11 Liems, Jannis             14 SUR                  2:50.44             
 12 Farquharson, Tamari       13 JAM                  2:52.24             
 13 Proverbs, Renee           13 BAR                  2:53.42             
 14 Beaubrun, Christianne     13 LCA                  2:55.17             
 15 Francis, Franshon I       13 BAH                  2:59.39             
 16 Palmer-Martin, Charlotte  14 LCA                  3:04.70             
 
Event 82  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: * 2:15.73  2000      ANDREW MACKAY, CAY                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Fraser, Shaune D          14 Cayman               2:21.23    2:14.58* 
    1:05.92 1:08.66                                                
  2 Degrace, Baptiste         14 AGF                  2:25.54    2:21.22  
    1:07.04 1:14.18                                                
  3 Schamber, Andre           14 TRI                  2:25.94    2:25.07  
    1:08.56 1:16.51                                                
  4 Fraser, Brett M           13 Cayman               2:26.47    2:26.49  
    1:11.41 1:15.08                                                
  5 Refos, Joel               14 SUR                  2:31.15    2:31.71  
    1:11.84 1:19.87                                                
  6 Bannister, Ayrton         13 BAR                  2:36.30    2:32.84  
    1:13.63 1:19.21                                                
  7 Toolsee, Kerron           14 TRI                  2:34.40    2:34.84  
    1:14.74 1:20.10                                                
  8 Saunders, Jevaughn K      13 BAH                  2:34.45    2:35.71  
    1:15.13 1:20.58                                                
Preliminaries
  9 St.John, Luke             13 BAR                  2:36.48             
 10 Wong, Jonathan P          13 JAM                  2:36.74             
 11 Louis-Fernand, Michael    13 LCA                  2:39.41             
 12 Elhage, Kahlil            14 AHO                  2:40.62             
 13 Wright, John- Claude      14 JAM                  2:42.97             
 14 Hanna, David J            13 BAH                  2:46.59             
 15 Bakhuis, Kendrick         13 AHO                  2:52.70             
 16 Augier, Jean-Luc          13 LCA                  2:53.03             
 
Event 83  Girls 15-17 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: * 2:25.68  1999      SHAUNA POWELL, CAY                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Balderamos, Andrea B      15 Cayman               2:35.36    2:33.17  
    1:15.32 1:17.85                                                
  2 Dillette, Alana K         15 BAH                  2:37.64    2:33.73  
    1:14.82 1:18.91                                                
  3 Stafford, Laura A         16 Cayman               2:35.74    2:35.08  
    1:13.44 1:21.64                                                
  4 Collymore, Ayeisha        15 TRI                  2:37.88    2:35.39  
    1:14.95 1:20.44                                                
  5 Ketelaars, Silvie         17 AHO                  2:39.86    2:37.52  
    1:15.65 1:21.87                                                
  6 Bardowell, Allison        15 JAM                  2:37.07    2:37.59  
    1:17.19 1:20.40                                                
  7 Gauvindin, Nancy          15 AGF                  2:36.78    2:37.68  
    1:15.51 1:22.17                                                
  8 Shufflebarger, Jamie      16 VISF                 2:40.24    2:42.64  
    1:18.15 1:24.49                                                
Preliminaries
  9 Allaire, Ashley           17 VISF                 2:41.17             
 10 Ferdinand, Natalie        17 BAR                  2:41.49             
 11 Crichlow, Melissa         16 BAR                  2:42.85             
 12 Eman, Valerie A           16 ARUBA                2:43.49             
 13 Pouchet, Renee            15 TRI                  2:44.62             
 14 Grant, Gabriella          17 GRN                  2:51.50             
 15 McPhee, Amanda E          16 BAH                  2:52.05             
 
Event 84  Boys 15-17 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Carifta: * 2:08.74  2001      GEORGE BOVELL, TRI                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Mackay, Andrew E          17 Cayman               2:18.15    2:10.74  
    1:03.77 1:06.97                                                
  2 Bovell, Nicholas          16 TRI                  2:19.78    2:16.25  
    1:05.92 1:10.33                                                
  3 Johnson, Todd             16 JAM                  2:25.73    2:19.32  
    1:07.80 1:11.52                                                
  4 Touw Ngie Tjouw, Gordon   17 SUR                  2:25.12    2:20.06  
    1:08.82 1:11.24                                                
  5 Espinet, Christian        17 TRI                  2:27.52    2:22.97  
    1:07.58 1:15.39                                                
  6 Locke, Morgan             16 VISF                 2:22.96    2:23.05  
    1:09.50 1:13.55                                                
  7 Kirton, Kerry             15 BAR                  2:24.39    2:24.68  
    1:09.08 1:15.60                                                
  8 Dillette, Robbie          16 BAH                  2:26.77    2:29.75  
    1:09.51 1:20.24                                                
Preliminaries
  9 Chery, Francois-Xavier    16 AGF                  2:28.00             
 10 Pinedoe, Daley            17 AHO                  2:28.09             
 11 Smith, Nevar              15 BAH                  2:29.09             
 12 Graaff De, Jonathan       15 AHO                  2:33.47             
 13 Van Der Vaart, Jordi      17 ARUBA                2:35.30             
 14 Lowe, Lemone              15 JAM                  2:37.25             
 15 Cabrera, Kai              15 BAR                  2:38.60             
 
Event 85  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     Carifta: * 1:57.83  1996      TRINIDAD & TOBAGO                           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bahamas  'A'                                      2:04.69    1:59.04  
     1) Vanderpool-Wallace, Arianna A 1 2) Antoni, Caitlin B 12           
     3) Thompson, Jade 11               4) Lightbourne, Alicia 12         
       58.92  1:00.12                                                      
  2 Trinidad and Tobago  'A'                          1:59.12    2:00.91  
     1) Stewart, Brittany 12            2) McMillan, Chloe 11             
     3) Wooling, Stephanie 11           4) Thornhill, Janine 12           
     1:01.51    59.40                                                      
  3 Antilles Guyane Francaise  'A'                    2:03.42    2:04.52  
     1) Poitout, Aurelie 12             2) Michalon, Madly 12             
     3) Etienne, Ophelie 12             4) Gonfier, Stessy 11             
     1:01.93  1:02.59                                                      
  4 Jamaica  'A'                                      2:04.00    2:07.68  
     1) Bridgewater, Taryn 11           2) Phinn, Faith E 12              
     3) Spencer, Jordan 12              4) Stewart, Gillian 12            
     1:03.92  1:03.76                                                      
  5 Barbados  'A'                                     2:09.10    2:08.56  
     1) Gonsalves, Kayla 12             2) Holder, Zhara 11               
     3) Kirton, Kristyn 11              4) Gibbons, Alyssa 12             
     1:05.45  1:03.11                                                      
  6 Cayman Islands  'A'                               2:20.79    2:14.87  
     1) Fisher-Wells, Meg 11            2) Duty, Megan E 11               
     3) Stafford, Ashley L 12           4) Smith, Amy 12                  
     1:06.35  1:08.52                                                      
 
Event 86  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     Carifta: * 1:53.60  4/13/2002 JAMAICA                                     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jamaica  'A'                                      1:58.00    1:56.00  
     1) Hilton, Matthew 12              2) Johnson, Rohan 12              
     3) Walton, Ramon 11                4) Green, Alford 12               
       57.57    58.43                                                      
  2 Trinidad and Tobago  'A'                          1:58.60    2:01.60  
     1) Sankar, Joel 12                 2) McLeod, Joshua 12              
     3) Edwards, Anthony 12             4) Percy, Nathan 12               
     1:02.48    59.12                                                      
  3 Bahamas  'A'                                      1:56.26    2:04.28  
     1) Bain, Jonathan 12               2) Bradley, John D 11             
     3) Stewart, Dylan A 12             4) Strachan, Ramon X 12           
     1:00.08  1:04.20                                                      
 
Event 87  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     Carifta: * 1:53.43  1997      ANTILLES GUYANE FRANCAISES                  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jamaica  'A'                                      1:57.00    1:55.12  
     1) Farquharson, Tamari 13          2) Millwood, Gillian 14           
     3) Wright, Rene N 13               4) Atkinson, Alia 14              
       59.37    55.75                                                      
  2 Antilles Guyane Francaise  'A'                    1:58.20    1:57.14  
     1) Gripacus, Gabrielle 14          2) Ortole, Jessie 13              
     3) Ramphort, Mailody 14            4) Fenesse, Alizee 14             
       59.13    58.01                                                      
  3 Trinidad and Tobago  'A'                          1:56.30    1:59.09  
     1) Duval, Shannon 14               2) Wickham, Donna 14              
     3) Collymore, Kimba 13             4) Wint, Whitney 14               
       59.35    59.74                                                      
  4 Netherlands Antilles  'A'                         2:01.19    1:59.64  
     1) Isenia, Nilshaira 13            2) Goossen, Gail 13               
     3) Loth, Roxanne 13                4) Broekhof, Elisabeth 14         
       59.71    59.93                                                      
  5 Barbados  'A'                                     2:02.03    2:02.47  
     1) Watson, Marsha 13               2) Lashley, Aklilah 14            
     3) Proverbs, Renee 13              4) Jordan, Alexis 14              
     1:02.15  1:00.32                                                      
  6 Bahamas  'A'                                      1:55.68    2:02.66  
     1) Musgrove, Chanteia 14           2) Francis, Franshon I 13         
     3) Smith, Britanny S 14            4) Lightbourne, Teisha 13         
     1:01.73  1:00.93                                                      
  7 Cayman Islands  'A'                               2:10.28    2:05.81  
     1) Solomon, Taejsha-Rae 13         2) Rombough, Lisa M 14            
     3) Tomascik, Brigitte 13           4) Foster, Jodie A 13             
     1:03.00  1:02.81                                                      
  8 St Lucia  'A'                                     2:09.80    2:07.96  
     1) Beaubrun, Christianne 13        2) Paul, Zalika 13                
     3) Cooper, Carla 14                4) Palmer-Martin, Charlotte 14    
     1:05.14  1:02.82                                                      
 
Event 88  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     Carifta: * 1:44.11  1999      BAHAMAS                                     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jamaica  'A'                                      1:47.35    1:45.45  
     1) Forte, Travis 14                2) Robinson, Garrick 14           
     3) Wong, Jonathan P 13             4) Hamilton, Brad A 13            
       53.13    52.32                                                      
  2 Trinidad and Tobago  'A'                          1:49.06    1:45.69  
     1) Schamber, Andre 14              2) Toolsee, Kerron 14             
     3) Andrews, Jonn-Ross 14           4) Philip-Forde, Abeeku 14        
       53.63    52.06                                                      
  3 Antilles Guyane Francaise  'A'                    1:47.82    1:46.17  
     1) Degrace, Baptiste 14            2) Bellon, Louis 13               
     3) Mauranyapin, Nicolas 14         4) Viator, Kevin 14               
       53.16    53.01                                                      
  4 Netherlands Antilles  'A'                         1:50.08    1:47.75  
     1) Elhage, Kahlil 14               2) Bakhuis, Kendrick 13           
     3) Barbolina, Josimar 14           4) Alberto, Surahr 14             
       54.44    53.31                                                      
  5 Bahamas  'A'                                      1:48.11    1:48.25  
     1) Panza, Xhantio 14               2) Knowles, Ashton 14             
     3) Seymour, Denaj R 13             4) Hanna, David J 13              
       53.39    54.86                                                      
  6 Barbados  'A'                                     1:49.33    1:51.90  
     1) St.John, Luke 13                2) Forsythe, Vaughn 13            
     3) Babb, Rashad 14                 4) Best, Justin 14                
       57.06    54.84                                                      
  7 Cayman Islands  'A'                               2:02.54    1:54.95  
     1) Fraser, Brett M 13              2) Lockwood, Michael 14           
     3) Gomez-Cruz, Gilfredo 14         4) Fraser, Shaune D 14            
       59.42    55.53                                                      
  8 St Lucia  'A'                                     2:00.30    1:55.58  
     1) Louis-Fernand, Michael 13       2) Augier, Jean-Luc 13            
     3) Maxius, Jonas 14                4) James, Marlon 14               
       58.00    57.58                                                      
 
Event 89  Girls 15-17 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     Carifta: * 1:51.70  1996      TRINIDAD & TOBAGO                           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bahamas  'A'                                      1:53.86    1:53.05  
     1) Deveaux, Nikia H 17             2) Curtis, Jodi W 16              
     3) Dillette, Alana K 15            4) McPhee, Amanda E 16            
       56.01    57.04                                                      
  2 Jamaica  'A'                                      1:55.00    1:55.26  
     1) Bardowell, Allison 15           2) Robinson, Khalilah 17          
     3) Irving, Kristie 16              4) Paulson-Andrews, Raine 15      
       58.38    56.88                                                      
  3 Cayman Islands  'A'                               2:01.34    1:56.06  
     1) Stafford, Laura A 16            2) Elphinstone, Kaitlyn J 17      
     3) Roffey, Heather C 16            4) Powell, Jennifer L 15          
       58.85    57.21                                                      
  4 Trinidad and Tobago  'A'                          1:54.51    1:56.55  
     1) George, Sobenna 17              2) Pouchet, Renee 15              
     3) Bovell, Jessica 17              4) Collymore, Ayeisha 15          
       58.56    57.99                                                      
  5 Barbados  'A'                                     1:58.17    1:58.77  
     1) Haynes, Tamara 16               2) Crichlow, Melissa 16           
     3) Broome-Webster, Faye 16         4) Ferdinand, Natalie 17          
       58.98    59.79                                                      
  6 Netherlands Antilles  'A'                         2:01.40    1:59.96  
     1) Ketelaars, Silvie 17            2) Woei, Melissa 15               
     3) America, Ashanty 15             4) Elhage, Hassnah 15             
       59.67  1:00.29                                                      
 
Event 90  Boys 15-17 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     Carifta: * 1:38.49  4/13/2002 BAHAMAS                                     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barbados  'A'                                     1:38.49    1:38.61  
     1) Dehere, Sean 17                 2) Clarke, Shawn 15               
     3) Brown, Kimani 16                4) Forde, Martyn 17               
       49.77    48.84                                                      
  2 Bahamas  'A'                                      1:42.48    1:39.97  
     1) Stewart, Dana J 17              2) Dillette, Robbie 16            
     3) Carey, Jaims A 16               4) McPhee, Travano E 17           
       50.57    49.40                                                      
  3 Trinidad and Tobago  'A'                          1:41.89    1:40.85  
     1) Bovell, Nicholas 16             2) Paddington, Alexander 17       
     3) Schamber, Anthony 16            4) Mader, Stefan 15               
       50.04    50.81                                                      
  4 Jamaica  'A'                                      1:44.00    1:42.32  
     1) Stewart, Matthew 16             2) Johnson, Todd 16               
     3) Lowe, Lemone 15                 4) Lee, Dominic 16                
       51.18    51.14                                                      
  5 Netherlands Antilles  'A'                         1:46.61    1:48.60  
     1) Rutten Van, Vincent 15          2) Graaff De, Jonathan 15         
     3) Isenia, Wigbertson 16           4) Pinedoe, Daley 17              
       52.91    55.69